Direction finding performance of antenna arrays on complex platforms using numerical electromagnetic simulation tools
Anten dizilerinin karmaşık platformlarda nümerik elektromanyetik simülasyon yöntemleriyle yön bulma performanslarının incelenmesi
  1. Tez No: 305162
  2. Yazar: MUSTAFA ONUR ÖZEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yön Bulma sistemlerinin tasarımındaki önemli adımlardan biri Nümerik ElektromanyetikSimülasyon araçlarıyla Yön Bulma performanslarının değerlendirilmesidir. Bu tezde, NümerikElektromanyetik Simülasyon aracı olan FEKO programı vasıtasıyla modelleme ve simülasyonyöntemi geliştirilmiştir. Bu metod, FEKO programında oluşturulan verilere dayanmaktadır.FEKO'da elde edilen veriler Korelatif Enterferometre algoritması vasıtasıyla MATLAB ortamındaYön Bulma performansını belirlemek için kullanılmaktadır.Bu çalışmada dipol, monopolve düşey konili anten dizileri kullanılmıştır. Anten dizileri, platform etkilerini gözlemlemekiçin UAV ve SUV araçlarına monte edilmiştir. Yön Bulma performansı değişik senaryolardadenenmiştir. Bu tezde geliştirilen simülasyon yönteminin anten dizilerinin yön bulma karakteristiklerinianlamada etkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
An important step for the design of direction finding systems is the performance evaluationusing numeric electromagnetic simulation tools. In this thesis, a method is presented for bothmodeling and simulation in a numeric electromagnetic simulation tool FEKO. The methodrelies on the data generated by FEKO. The data is then processed by correlative interferometeralgorithm. This process is implemented in a MATLAB environment. Different types ofantenna arrays including dipole, monopole and discone antennas are used. The antenna arraysare mounted on a UAV and SUV in order to see the platform effects. The direction findingperformance is evaluated for different scenarios. It is shown that the presented approach is aneffective tool for understanding the direction finding characteristic of antenna arrays.