Sayısal iletişim dizgesi benzetimi
Simulation of digital communication system
  1. Tez No: 169096
  2. Yazar: ALPASLAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEZA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
SAYISAL İLETİŞİM DİZGESİ BENZETİMİ Alpaslan Güngör ÖZ Bu tezde sayısal iletişim dizgesinin en temel elemanlarının verici ve alıcı taraflarında anten dizgeleri kullanılarak benzetimi gerçekleştirilmiştir. Benzetim programı değişikliklere ve yeniliklere açık, esnek yapılı olarak tasarlanmıştır. Kullanıcıya kanal kodlama ve kipleme teknikleri, verici ve alıcı anten dizgeleri, kanal modelleri seçme imkanı sunmaktadır. Verilerin ve değişkenlerin kullanıcı tarafından kolayca girilebilmesi için grafik arayüzü ortamı hazırlanmıştır. Programda anten dizgeleri için giriş değişkenleri grafik kullanıcı arayüzü ortamında kullanıcı tarafından girilebildiği gibi, önceden hazırlanan dosyalarla da girilebilmektedir. Anten dizileri izleme, yön bulma, uzay-zaman kodlaması, uzamsal ve kutuplanma çeşitlemesi gibi bir çok uygulamaya imkan verirler. Çoklu yol sönümlenme etkilerini ve ortak kanal karışmalarını azaltarak iletişim dizgesinin başarımını artırırlar. Benzetimde hem verici tarafında hem de alıcı tarafında anten dizi yapısı oluşturularak, anten dizi uygulamalarını gerçekleştirmek için gerekli altyapı sağlanmaktadır. Anten dizilerinde, anten elemanları doğrusal, düzlemsel ya da istenilen şekilde, birbirlerine ve bulundukları düzleme göre farklı açılarda yerleştirilebilirler. Her bir antenin genliği ve fazı farklı olabilmektedir. Anten dizileri kullanılarak örnek bir bit dizisi ve ses sinyali iletişimi gerçekleştirilmiş, verici ve alıcı dizi yapısı ile anten faz uyarımlarının sinyalin alıcıya ulaşmasındaki rolü incelenmiştir. Gauss kanal ve Rayleigh sönümlenme modelinde ikili faz kaydırmalı kiplenim (BPSK), dördün faz kaydırmalı kiplenim (QPSK) ve eşevreli frekans kaydırmalı kiplenim (CFSK) teknikleri için bit hata olasılıkları elde edilmiş, benzetim sonuçları ile teorik sonuçlar karşılaştırılmıştır. Benzetim programı, deney senaryolarında başarı ile çalışmış ve daha karmaşık iletişim sistemi benzetimleri için temel oluşturmuştur. Anahtar Kelimeler Sayısal iletişim, anten dizgesi, grafik kullanıcı arayüzü, iletişim benzetimi. Danışman : Doç. Dr. Feza ARIKAN, Hacettepe Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü
Özet (Çeviri)
SIMULATION OF DIGITAL COMMUNICATION SYSTEM Alpaslan Güngör ABSTRACT In this thesis, basic components of the digital communication system are simulated by a computer program. The simulation program is modular and flexible to incorporate any future additions and updates. The simulation program allows the user to choose from various channel models, transmitter and receiver antenna systems, modulation and channel coding techniques. A communication system is defined by various parameters including the source, coding, modulation, antenna systems. In order to facilitate the input of these parameters and follow the simulation, the Graphical User Interface (GUI) is designed for convenience to the user. The input parameters can both be entered from the GUI or from prepared user files. The major contribution of this simulation system to the existing communication simulators is the addition of flexible antenna systems both at the transmitting and receiving ends. Antenna arrays enable a variety of applications such as tracking, direction finding, space-time coding, spatial and polarization diversity. In this simulation program, the antenna arrays can be designed to be located anywhere on earth, on any platform and elements can be placed on the platform by any desired orientation. Each antenna can be fed by a different amplitude and phase. In order to test the performance of the simulation program, transmission of a sample bit sequence and speech signal are accomplished by using antenna arrays, and the role of antenna arrays and antenna phase excitations are examined. In case of AWGN channel and Rayleigh fading channel, bit error rates are obtained for BPSK, QPSK and CFSK modulation techniques and the performance of simulation is compared for theoretical results. The simulation program is successful under experimental scenarios and provides the possibilities to construct more complex communication systems simulations. Keywords : Digital communication, antenna system, Graphical User Interface, simulation of communication Advisor : Assc. Prof. Feza ARIKAN, Hacettepe University, Department of Electrical and Electronics Engineering u