Jammer cancelation by using space-time adaptive processing
Uzay-zaman uyarlamalı işlemci kullanarak karıştırıcı bastırılması
- Tez No: 305163
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uzay-Zaman Uyarlamalı İşleme (STAP) hava veya uzayda konuşlandırılmış radar sistemlerinde,yerde hareket eden hedeflerin takibi için kullanılmakta olan etkin bir yöntemdir.Karıştırıcı, radarın tespit ve takip performansını düşürmek amacıyla düşman güçlerce kullanılanelektronik karşı tedbir yöntemidir. STAP, düşman güçlerce kullanılan bu karşı tedbirinetkinliğini azaltmak için antenin yayılım örüntüsünü uyarlar. Uyarlanmış anten örüntüsünebağlı olarak sisteme giren karıştırıcı gücü azaltılır. Bu çalışmada STAP özelliğine sahip radarsistemlerinin genel bir modeli geliştirilmiş ve benzetim ortamında modellenmiştir. Gerçekleştirilenbu model aracılığı ile belirtilen radar sistemlerinin çevre yankısı etkileriyle beraber genişbantlı elektronik karıştırıcı etkinliğinin bastırılması amacıyla da kullanılabileceği gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Space-Time Adaptive Processing (STAP) has been widely used in spaceborne and airborneradar platforms in order to track ground moving targets. Jammer is an hostile electroniccountermeasure that is being used to degrade radar detection and tracking performance. STAPadapts radar?s antenna radiating pattern in order to reduce jamming effectiveness. Jammingpower that enters the system is decreased with respect to the adapted radiation pattern. In thisthesis, a generic STAP radar model is developed and implemented in simulation environment.The implemented radar model demonstrates that, STAP can be used in order to suppresswideband jammer effectiveness together with ground clutter effects.