Uçaklardaki darbeli doppler radarları için elektronik karıştırmanın algılama menziline etkisi
The Effect of jamming on detection range for airborne pulsed doppler radar
  1. Tez No: 126630
  2. Yazar: MEHMET MURAT GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
UÇAKLARDAKİ DARBELİ DOPPLER RADARLARI İÇİN ELEKTRONİK KARIŞTIRMANIN ALGILAMA MENZİLİNE ETKİSİ ÖZET Bu tezde, uçaklardaki darbeli doppler radarlarının maksimum algılama menzili hesabı yapılacak ve elektronik karıştırmanın bu menzil değerine etkisi incelenecektir. Parametrelerini tam olarak bildiğimiz, kendi darbeli doppler radarımız açısından bu inceleme yapılmaktadır. Aynı zamanda, ortamdaki yağış etkisi de istenirse hesaplamalara katılabilmektedir. Darbeli doppler radarı tez kapsamında, doppler kayması, verici ve alıcıya ilişkin karakteristik işaret özellikleri, hedefi algılama işlemi ve uçaklardaki kullanım alanları ana başlıkları ile ele alınmıştır. Bu konuyu takiben radar menzil bağıntısında bulunan parametreler ayrıntılı olarak incelenmiş ve radar menzil bağıntısının çıkarılışı verilmiştir. Daha sonra, elektronik harp ve elektronik karıştırma konuları özetlenmiştir. Son bölümde ise, uçaklarda kullanılan darbeli doppler radarlarına korunma karıştırması ve uzaktan karıştırma kapsamında gerçekleştirilen, gürültü karıştırmalarının etkisi ele alınmıştır. Karıştırma etkisinin değerlendirilebilmesi için elektronik tehdidin bilinmesi gerekir. Ne kadar doğru bilgi kullanılırsa, hesaplamalar sonucu elde edilecek olan maksimum algılama menzil değeri o kadar gerçekçi olacaktır. Burada, tüm elektronik harp faaliyetlerinin temel dayanağı olarak, istihbarat ile elektronik destek faaliyetlerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Tez kapsamında, radar ve karıştırma parametreleri olarak, literatürde verilen örnek değerler kullanılmaktadır. Bu değerlere göre, elektronik tehdit ve meteorolojik durum olarak gerçekleşebilecek farklı ihtimaller için, darbeli doppler radarının maksimum algılama menzil değerlerinin hesabı bilgisayar yazılımı kullanılarak yapılmakta ve senaryolar üzerinde karıştırma etkisi değerlendirilmektedir. Ancak bu değerlendirmeler ile, radarın algılama menzili için en gerçekçi değer bulunacağından, daha gerçekçi planlamalar yapılabilecektir. Bu analiz yapılmadığı taktirde, savunulan bölgenin ve/veya uçağın alacağı riski azaltmak için, mümkün olduğunca fazla imkanların bu amaç için görevlendirilmesi gerekecektir. Bu durumda, analiz sonucu bulunacak gerçek değerlere göre abartılı sayılabilecek uçuş planlarının ortaya konabileceği, aşırı uçak tahsisine gidileceği ve maliyetin artacağı açıktır. Bu çalışmada, planlama probleminin uygun çözümünde gerek ve yeter koşul niteliğinde değerlendirmeler yapabilmek için, radarın elektronik karıştırma tehdidi altındaki algılama menzili hesabının mutlaka yapılması gerektiği ortaya konulmuştur. X111
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF JAMMING ON DETECTION RANGE FOR AIRBORNE PULSED DOPPLER RADAR SUMMARY In this thesis, the maximum detection range of airborne pulsed doppler radar will be calculated and the effect of jamming on this range will be studied. We assumed that the parameters of the subject radar are known. The calculation of radar's detection range includes the effect of atmospheric and weather attenuation. Doppler shift, signal characteristics of transmitter and receiver, detection procedure and the usage of this radar on fighter planes are examined about the pulse doppler radar. After the parameters of range equation is defined, the derivation of equation is explained. Next, electronic warfare and jamming techniques are summarized. In the last part of thesis, the effect of self screening jamming and stand-off jamming on the airborne pulsed doppler radar is analyzed. For the appreciation of jamming effect on detection range, the electronic threat must be known. It is known clearly that the precision of jamming parameters determines the precision of the maximum detection range for the radar. This correlation expresses the importance of.intelligence and electronic warfare support as a fundamental study. The parameters of radar and jammers are taken as example values from the literature. The radar's maximum detection range with jamming and precipitation is calculated by using a software given in literature. Then the results are used for assessment and preparation of realistic operational plans. The safety risk about area of responsibility and fighter planes can not be estimated without execution of this jamming analysis. Because of this uncertainty, excessive fighter planes will be used for satisfying operational safety sufficiently. This study showed clearly that the analysis of the radar's detection range with jamming is obligatory for necessary appreciations about operational plan problems. XIV