Effect of process parameters on mechanical properties of high pressure die cast magnesium AZ91 components
Yüksek basınçlı döküm yöntemiyle magnezyum AZ91 alaşımından üretilmiş parçalarda proses parametrelerinin mekanik özelliklere etkisi
  1. Tez No: 305173
  2. Yazar: IŞIK YILMAZ OKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın deneysel kısmı başlamadan önce, savunma sanayine yönelik üretim yapacak bir magnezyum basınçlı döküm üretim tesisi kurulmuştur. Bu tezde iki ürün soğuk kamara yüksek basınçlı döküm yöntemi kullanılarak magnezyum AZ91 alaşımından, bir ürün ise hem aluminyum A.413 alaşımından hem magnezyum AZ91 alaşımından üretilmiştir.Yüksek basınçlı döküm yöntemiyle üretilmiş parçaların mekanik özellikleri parçanın cidar kalınlığı, parçanın kalıp boşluğu içerisindeki pozisyonu, eriyik metal sıcaklığı, kalıp sıcaklığı, piston hızları ve enjeksiyon basıncı gibi çeşitli parametrelere bağlıdır. Bu çalışmanın amacı cidar kalınlığının, parçanın kalıp boşluğu içerisindeki pozisyonunun, piston hızlarının ve eriyik metal sıcaklığının magnezyumdan yüksek basınçlı döküm tekniğiyle üretilmiş parçaların mekanik özelliklerine etkisini incelemektir. Al A.413 ve Mg AZ91 alaşımlarından üretilmiş parçaların çekme özellikleri ayrıca karşılaştırılmıştır.Üç döküm parçanın dolum ve sıcaklık analizleri döküm analizi yazılımı kullanılarak simüle edilmiştir. Piston hızları önce literatürdeki denklemler yardımıyla hesaplanmış daha sonra yazılımda doğrulanmıştır. Mikroyapı ve mekanik test numuneleri doğrudan seri üretilmiş parçalar üzerinden alınmıştır. Tane boyutu ve döküm boşluğu çalışmaları optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu ile yapılmıştır. Akma mukavemeti, kopma mukavemeti ve % uzama değerleri için çekme testleri yapılmıştır. Döküm analizi simülasyonu, tane boyutu incelemeleri, döküm boşluğu incelemeleri ve çekme testi sonuçları birbirleriyle ilişkilendirilmiştir.Optimum piston hızları, optimum eriyik metal sıcaklıkları bulunmuş, tane boyutu ve döküm boşluğu yüzdesinin mekanik özelliklere etkisi karşılaştırılmıştır. Mg AZ91 alaşımından üretilmiş döküm parçalarının ağırlıkları, Al A.413 alaşımından üretilmiş parçadan % 35 düşüktür. Buna rağmen Mg AZ91 alaşımından üretilmiş ürünlerin kopma mukavemeti yalnızca aluminyum ürünlerinkine yakındır.
Özet (Çeviri)
Before beginning the experimental work of this study, a magnesium high pressure die casting facility is set up to manufacture magnesium cast parts for defence industry. In this thesis two components are cold chamber high pressure die casted using magnesium alloy AZ91 as raw material, and one component was manufactured using both aluminium alloy A.413, and magnesium alloy AZ91.Mechanical properties of high pressure die casting parts depend on various parameters such as, thickness of the cast part, position of the cast part in the cavity, molten metal temperature, die temperature, piston speeds, and injection pressure. The aim of this study is to investigate the effects of section thickness of the cast part, position of the cast part in the die cavity, piston speeds, and molten metal temperature on mechanical properties of magnesium die cast parts. Tensile properties of products from Al A.413 and Mg AZ91 alloys are also compared.Casting analysis software is used to simulate filling and temperature evolution of three different casting components. Piston speeds are first calculated from equations in the literature and then verified by using the software. Specimens for microstructural investigation, and mechanical tests are machined directly from the mass produced parts. Optical microscopy, and scanning electron microscopy investigations are carried out for grain size and porosity determination. Tensile tests are conducted for yield strength, ultimate tensile strength, and % elongation values. The results of casting analysis software simulations, grains size investigations, porosity investigations, and tensile tests are correlated to each other.Optimum piston speeds, optimum molten metal temperatures are observed, effect of grain size and porosity concentrations on the effect of mechanical properties are compared. Weight of cast parts produced from Mg AZ91 are 35 % lower than that of Al A.413 parts. However, ultimate tensile strength of the cast parts produced from Mg AZ91 are found to be similar to the aluminium parts.