Different forms of global integration of film industry: The case of Istanbul
Film endüstrisinde küresele eklemlenme biçimleri: İstanbul örneği
- Tez No: 305172
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu tezin amacı "kültür endüstrilerinin merkezinde? yer alan sektörlerden biri olan (Hesmondhalgh, 2007, s. 12) film endüstrisinin gelişimin sürecinde öne çıkan küresel eklemlenme biçimleri ve sanatsal-ekonomik performans faktörlerinin sektörün ?kozmopolit şehirlerin yerel ekonomik kalkınmasında sahip olduğu büyük rol (Scott, 2004a, p. 463)? düşünülerek araştırılmasıdır. Bu bağlamda, film endüstrisinde yaşanan küreselleşme süreci farklı eklemlenme ve sanatsal-ekonomik başarı faktörleriyle film ve firma düzeyinde sorgulanmaktadır. Tezin temel hipotezi küresel olarak eklemlenmiş bir film endüstrisinin; film, firma ve üretim örgütlenmesi düzeylerinde elde edilen sanatsal ve ekonomik başarıların; güçlü yerel ve küresel ağların; farklı üretim stratejileri ve sosyal ağ biçimlerinin; gelişmiş sosyal sermaye, insan sermayesi ve maddi sermayelerin sonucu olduğudur. Bu temelde, film, firma ve organizasyonel düzeydeki değişkenler ve etkileri ekonomik başarı açısından incelenirken, insan sermayesi, sosyal sermaye ve maddi sermayeler sanatsal başarılar açısından incelenmiştir.Küresel eklemlenme düzeyi ve sanatsal-ekonomik başarılar İstanbul film endüstrisi için kalitatif, kantitatif ve sosyal ağ analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Bu şekilde, bu tez, çalışma alanı için küresel eklemlenme biçimleri ve düzeylerini, sektörün iç piyasada yakaladığı göreceli başarının küresel film pazarında ne anlamda geldiği çerçevesinde değerlendirir. Analizler film endüstrisinin İstanbul'un en hızlı büyüyen endüstrilerinden biri olduğunu ve farklı stratejilerle farklı seviyelerde küresel pazarda yer aldığını göstermektedir. Ancak, bulgular, film endüstrisinin iç pazarda büyümesini sağlayan üretim organizasyonunun küresel piyasalarda sektörün değişen dinamikleri karşısında yetersiz kaldığını göstermiştir. Türk film sektörü hala küçük ölçekli bir endüstriyel faaliyet olarak küresel film pazarının çeperinde yer almaktadır. İstanbul'daki mevcut film yapım dinamiklerinin aynı biçimde devam ettirilmesi halinde küresele eklemlenme ve ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği zor görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the different forms of global integration and artistic and economic performance factors in order to explain their contribution to the development of film industry as one of the ?core cultural industries? (Hesmondhalgh, 2007, s. 12) accepted as ?the driver of local economic development at selected locations like cosmopolitan cities? (Scott, 2004a, p. 463). In this regard, this thesis attempts to explore globalization process of film industry within different forms of integration and artistic and economic success factors for films and film companies. The main hypothesis of the thesis is that globally integrated film industry is the outcome of artistic and economic successes at film, firm, and organizational level and the function of strong local and global networks, different forms of production strategies and social network structures as well as the high level of social, human, and material capital. Thus, while film, firm and organization specific variables and their effects are tried to be examined for economic performances; human, social, and economic capitals are explored for artistic performances.For the identification of the level of global integration and artistic and economic successes for Istanbul film industry both qualitative and quantitative methods are employed together with social network analysis throughout the thesis. In this way, this thesis describes the types and levels of integration for the case study area and evaluates its relative successes gained in the domestic market with the perspective of global film market. The analyses show that it is a fast growing industry in Istanbul and has managed to succeed in global market at different levels with different strategies. However, the findings demonstrate that production organization of film industry, which is generating economic growth in domestic market; remain incapable against the changing dynamics of film industry in global market. It is still small scale industrial activity and located on the periphery of global film market. For the global integration and sustainable economic growth, it seems very difficult to maintain the existing dynamics of film production in Istanbul.