Error concealment in 3D video
3B videoda hata örtme
- Tez No: 305177
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Multimedya teknolojilerindeki gelişmeler üç boyutlu (3B) video uygulamalarının taşınabilir cihazlarda kullanımı üzerindeki ilgiyi artırdı. Ancak, kablosuz iletim hataya önemli derecede yatkındır. Tipik olarak paketler iletim hatalarından dolayı bozulabilir ya da kaybolabilir ve yapay blok etkisine neden olur. Ayrıca, sıkıştırma ve kodlamadan dolayı, hata seri boyunca yayılır ve bir anahtar-film karesi ya da eşleme-film karesi hatasız olarak alınmadığı takdirde videodaki belirgin hatlar düzeltilemez. Örtme ve geliştirme teknikleri kullanılmadan, açık yapaylıklar kaçınılmaz ve düzenli bir şekilde çözülmüş film karesinde görünür. Bu tezde, derinlik artı video ve çift-görüşlü video yapılarında tam film karesi kayıpları için hata örtme teknikleri uygulanmakta ve karşılaştırılmaktadır. Zamansal ve görüş arası bağıntılar, hafıza kullanımı ve hesaplama karmaşıklığı da göz önünde bulundurulurulurken, kayıp tam film karesi kayıplarını tahmin etmek için kullanılmıştır.Hata örtme yöntemleri H.264/AVC tanımlaması [1] tabanlı JM.17.2 çözücüsünde uygulanmıştır. Simülasyon sonuçları basit film karesi kopyalama yöntemi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The advances in multimedia technologies increased the interest in utilizing three dimensional (3D) video applications in mobile devices. However, wireless transmission is significantly prone to errors. Typically, packets may be corrupted or lost due to transmission errors, causing blocking artifacts. Furthermore, because of compression and coding, the error propagates through the sequence and salient features of the video cannot be recovered until a key-frame or synchronizationframe is correctly received. Without the use of concealment and enhancement techniques, visible artifacts would inevitably and regularly appear in the decoded stream. In this thesis, error concealment techniques for full frame losses in depthplus video and stereo video structures are implemented and compared. Temporal and interview correlations are utilized to predict the lost frames while considering the memory usage and computational complexity. The concealment methods are implemented on jm17.2 decoder which is based on H.264/AVC specifications [1]. The simulation results are compared with the simple frame copy (FC) method for different sequences having different characteristics.