Error concealment for speech over noisy channels by using audio watermarking
Gürültülü kanallarda konuşma iletiminde oluşan hataları ses damgalama tekniğini kullanarak gizlemek
  1. Tez No: 232648
  2. Yazar: FATİH ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATİH ALAGÖZ, PROF. FİKRET GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde konuşma için, gürültülü kanallarda ses damgalama teknikleri kullanılarak oluşturulan yeni bir hata gizleme metodu sunulmuştur. Kısaca ECAW olarakanılacak olan hata gizleme yöntemi LSB(en önemsiz bit)-tabanlı bir ses damgalama tekniği kullanarak n. çerçeveye ait küme bilgisini, ses kodlaması öncesinde (n-1). çerçeveye gömmektedir. Transfer sonrasında hatalı ya da kayıp çerçeve, (n-1). çerçeveye gömülmüş olan küme bilgisi kullanılarak gizlenmektedir.ECAW'ın hata gizleme stratejisi, ses sinyalini, kanala göndermeden önce 5 ms lik çerçevelere böler ve k=32 değeri ile k-means kümeleme yöntemini çalıştırır. Her bir çerçeveye ait kümeleme bilgisi bir önceki çerçeveye gömülür. Bu, kanala 5 ms lik sabit bir gecikme tanıtır. Alıcı tarafta da, gelen ses sinyali 5 ms lik çerçevelere ayrılır ve k=32 değeri ile k-means kümeleme yöntemi tekrar çalıştırılır. Hata tespit etme yönteminin harici olarak sağlandığı farz edilmektedir ve eğer herhangi bir hata tespit edilirse, ECAW'ın hata gizleme stratejisi, hatalı bölümü, bölüme ait k-means kümesine ait merkezin karşılık gelen bölümü ile değiştirir.Deney sonuçları bazı kısıtlar ile birlikte önerilen yöntemin etkin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the author presents a novel error concealment method of speech for noisy channels using audio watermarking. The proposed error concealment algorithm abbreviated as ECAW is basically a LSB-based scheme and embeds the k-means clustering of (n)th frame into (n-1)st frame before audio encoding. After the transmission, the erroneous or lost parts of (n)th frame is concealed by the clustering information embedded into (n-1)st frame.Before sending speech signal into channel, ECAW's error concealment strategy divides speech signal into frames of 5 ms and executes k-means clustering with k=32. Clustering information of each frame is embedded into the previous frame. This introduces a constant delay of 5 ms to channel. Then, on the receiver side, received speech signal is broken into frames of 5 ms, too and k-means clustering with k=32 again is executed. It's assumed that error detection is provided externally and if any error is detected, ECAW's error concealment strategy replace the erroneous part with the corresponding part of the center of assigned k-means cluster.Experimental results prove the e±cacy of the proposed method in reducing dis-tortions despite some restrictions.