Tenure choice and demand for homeownership in Ankara
Ankara'da konut kullanım biçimi ve mülk konut talebi
  1. Tez No: 305176
  2. Yazar: LEYLA ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
Barınma hakkı bir bireyin en temel haklarındandır. Bu bağlamda kent planlamasının temel taşlarından biri olan konut, farklı sosyal, ekonomik, psikolojik ve tasarım boyutlarını bir arada içermekte, dolayısıyla farklı disiplinlerin ilgi odağı olmaktadır. Türkiye'de ise konut üzerindeki çalışmaların bu alanları doldurmada yeterli olmadığı, özellikle konut kullanım biçimi üzerinde önemli açığın bulunduğu gözlenmiştir. Bu anlamda, konut kullanım biçimi üzerinde yeni bir araştırmaya bu amaç doğrultusunda üretilecek modeller yardımıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezdeki amaç, kiracılıktan konut sahipliliğine geçiş sürecinin Ankara örneğiyle incelenmesi ve konut kullanım biçimi üzerindeki literatüre katkı sağlanmasıdır.Tez iki ana aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, Türkiye İstatistik Enstitüsü'nden elde edilen Hanehalkı Bütçe Anketi (2003) verileri ile kiracılıktan konut sahipliliğine geçişin farklı ekonomik yolları incelenmektedir. İkinci aşamada ise, Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinde gerçekleştirilen anket yardımıyla, farklı sosyo-ekonomik etmenlerin bu geçiş süreci üzerindeki etkileri farklı konut sunum biçimleri çerçevesinde ele alınmaktadır. Araştırmanın sonucunda, kendi tasarruflarıyla konut satın alamayan hanehalkları için konut kredilerinin yeni fırsatlar sunmadığı gözlenmiştir. Tezin ilk aşamasında aylık 1 000 TL'nin altında kazancı olan hanehalklarının Ankara'nın ilgili bölgelerinde konut satın alma ihtimallerinin olmadığı gözlenmiştir. Fakat çalışmanın ikinci aşamasında bu hanehalklarının konut sahipliliğine geçişini sağlayan farklı bir düzen dışı sistemin Türkiye konut piyasasında varlığını sürdürdüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing is a basic requirement for all individuals in every country. Being one of the main tools of urban planning, housing contains different social, economic, psychological, and design aspects, and it attracts attention of different disciplines. A review of the theoretical models, data, and empirical methods reveals deficiencies in all areas of housing sector in Turkey. Especially, there is an important gap in the literature about housing tenure choice. A new research agenda focusing on households? tenure choice is needed with the help of models to be developed for this purpose. In this thesis, it is aimed to identify this model by focusing transition from tenancy to homeownership, and by choosing Ankara as the case study.The thesis has two main steps. In the first step, different economic ways of shifting from tenancy to homeownership is examined by using the data of Household Budget Survey (2003) from Turkish Statistical Institute. In the second step, the thesis examines effects of different socio-economic factors on the probability of shifting from tenancy to homeownership, and the way in which the impact of these drives might change with different forms of housing provision with the help of a survey carried out in Yenimahalle and Çankaya. Results of calculations show that housing credits do not offer new homeownership opportunity for households who are not able to purchase a dwelling by saving their incomes in Turkey. The first step illustrates that, households earning less than 1 000 TL per month have no chance to afford a dwelling in Ankara. However next step highlights an irregular mechanism which enables these households to shift to homeownership in Turkey.