Lineer diferansiyel, intagral ve integro-diferansiyel denklemlerin Morgan-Voyce polinom çözümleri
Morgan-Voyce polynomıals solutıons of lınear dıfferentıal, ıntegral and ıntegro-dıfferentıal equatıons
- Tez No: 305210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez beş bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde giriş kısmı anlatılmıştır. İkinci bölümde tezde kullanılacak bazı kavramlar anlatılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümler bu çalışmanın asıl anlatılmak istenen kısmını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde, lineer diferansiyel, integral ve integro-diferansiyel denklemleri Morgan-Voyce polinomları cinsinden çözmek için ?Morgan-Voyce Collocation? adlı bir yönteme yer verilmiştir. Bu yöntem yardımıyla bahsedilen tip denklemlere uygun olan örnekler dördüncü bölümde çözülmüş, yine bu bölümde bu örneklerin hata analizleri yapılmış ve grafikleri çizilmiştir. Son olan beşinci bölümde de, örneklerin hata analizleri incelenerek yöntemin iyi çalıştığı ve kullanabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis includes five chapters. The first chapter is the inroduction. In the second chapter preliminaries, necessary definitions that will be needed for later use are illustrated. The third and fourth chapters consist of original results. A method called ?Morgan-Voyce Collocation? for the Morgan-Voyce polynomials solutions of linear differential, integral and integro-differential equations has been given in the third chapter. In addition, some numerical examples, error analysis and graphics of the results are given in detail here. In the fifth chapter, we discuss the results of the method and also the advantages of the method.