Lineer diferansiyel, integral ve integro-diferansiyel denklemlerin Fibonacci polinom çözümleri
Fibonacci polynomials solutions of linear differential, integral and integro-differential equations
- Tez No: 305209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİYAZİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez beş bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde giriş kısmı anlatılmıştır. İkinci bölümde tez için gerekli olan bazı kavramlar verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölüm bu çalışmanın asıl anlatılmak istenen kısmıdır. Üçüncü bölümde lineer diferansiyel, integral ve integro-diferansiyel denklemleri Fibonacci polinomları cinsinden çözmek için ?Fibonacci Sıralama? adlı bir yönteme yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise sunulan bu yöntem yardımıyla bahsedilen tip denklemlere uygun örnekler çözülmüş, bu örneklerin hata analizleri yapılmış ve grafikleri çizilmiştir. Son olarak beşinci bölümde de örneklerin hata analizleri incelenerek yöntemin iyi çalıştığı ve kullanabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the introduction is given. The second chapter deals with the preliminaries, necessary definitions that will be needed for later use. The third and fourth chapters are the original results of this thesis. A method called ?Fibonacci Collocation? for the Fibonacci polynomials solutions of linear differential, integral and integro-differential equations has been given in the third chapter. In the fourth chapter, examples of these kinds of equations have been solved by using this method, the error analysis and graphics are given here. Finally in the fifth chapter, we conclude that this method works well and it can be useable by examining error analysis of examples.