Komşu hidroksil grubu taşıyan flavonoidlerin boronik asit fonksiyonlu makrogözenekli eş boyutlu poli(4-klorometilstiren-ko-divinilbenzen) partiküllerle kesikli sistemde ayrılması ve bitki özütlerinin antioksidan aktivitesinin artırılmasına yönelik kullanımı
Batch isolation of cis hydroxy containing flavonoids by using boronic acid functionilized macroporous uniform poly(4-chloromethylstyrene-co-divinylbenzene) particles and their application to increase the antioxidant activity of plant extracts
- Tez No: 305212
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Flavonoid bileşikleri, biyolojik ve fizyolojik aktivitelerinden dolayı sağlıkla ilgili ürünlerin oluşturulmasında, kozmetikte ve tıpta geniş kullanım alanı bulmaktadır. Bitkilerin bünyesinde yer alan bu bileşikler çeşitli kimyasal maddelerle özütlenerek saflaştırılmaya çalışılmaktadır. Kullanılan kimyasalların maliyeti artırıcı ve çevreye olan olumsuz etkileri düşünüldüğünde alternatif bir yol olarak adsorban yapıların kullanılması ön plana çıkmaktadır. Bu amaçla 2,5 µm çaplı küresel eş boyutlu tohum polistiren (PS) mikropartikülleri dispersiyon polimerizasyonu yöntemi ile üretilmiş, bu partiküller çok basamaklı şişirmeli tohumlu polimerizasyon yöntemi ile klorometil stiren (CMS) monomeri ve divinil benzen (DVB) çapraz bağlayıcısı kullanılarak klor fonksiyonel grupları içerecek şekilde çapları yaklaşık 7 µm'ye kadar çıkarılmıştır. Partiküller yüzeylerindeki klor grupları üzerinden komşu hidroksil grubu taşıyan flavonoidlere ilgi duyacak şekilde boronik asit (APBA) ligandı ile türevlendirilmiştir. Üretilen partiküllerin üzerlerindeki APBA ligandının komşu hidroksil grupları içeren kersetin, rutin ve komşu hidroksil grubu içermeyen fakat kersetine çok benzer bir yapı olan apigenin kullanılarak yapının komşu hidroksil gruplarına karşı olan seçiciliği ortaya konulmuştur.APBA fonksiyonlu poli(CMS-ko-DVB) partikülleri ile Hypericum perforatum bitkisinin etanol ve etil asetat özütü ile adsorpsiyon/desorpsiyon çalışmaları yapılmıştır. Her iki özüt ile elde edilen desorpsiyon ortamlarının antioksidan aktivitesinin yüksek olduğu ve özellikle etil asetat ekstraktı ile yapılan çalışmada belirgin olarak arttığı bulunmuştur. DPPH radikal giderim açısından ise desorpsiyon ortamlarının aktivitesinin başlangıç özütüne göre azaldığı görülmüştür. Etil asetat ekstraktı ile yapılan çalışmada adsorplanmadan ortamda kalan karışımın DPPH giderim aktivitesinin hem başlangıç etil asetat ekstraktına hem de desorpsiyon sonrası elde edilen karışıma göre yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Flavonoids have a wide usage in the areas of medicine and cosmetics due to their biological and physiological activity. These compounds are found in the structures of some plants and they are tried to be isolated and purified by extraction using various chemicals. However, considering the environmental and economical problems resulting from the usage of these polluting and costly chemicals, the usage of adsorbents becomes a preferable alternative way. For this purpose, uniform seed polystyrene (PS) micro-particles with 2.5 ?m diameter were produced via dispersion polymerization method and the diameters of these particles were enlarged to about 7 ?m via multistage swollen seeded polymerization using chlorometyhlstyrene (CMS) as monomer and divinylbenzene (DVB) as crosslinking agent in a way to include chlorine functional groups. Particles are derivatized by boronic acid (APBA) ligand via the chlorine atoms on their surfaces to be able to react with the vicinal flavonoids. The selectivity of the APBA ligand on the produced particles to the quercetin and rutin including vicinal hydroxyl groups was investigated by using quercetin, rutin and apigenin, which does not include vicinal hydroxyl groups but does have a similar structure with that of quercetin.The adsorption/desorption studies were carried out on the APBA functionalized poly(CMS-co-DVB) particles and Hypericum perforatum plant using the ethanol and ethyl acetate extracts. Especially with ethyl acetate extract, both of plant extract and desorption medium have high antioxidant activity. It was found that the antioxidant activities of the desorption media were high for both of the extracts and it especially increased with the use of ethyl acetate extract. For the DPPH radical scavenging, it was seen that the activity of the desorption media decreased with respect to that of the initial extract. It was also obtained in the study performed using the ethyl acetate extract that the DPPH radical scavenging activity of the mixture, remained non-adsorbed in the medium, was higher than those of both initial ethyl acetate extract and post-desorption mixture.