Yarıklı kuvars tüp-alevli AAS kullanılarak kurşun ve kadmiyum tayini için duyarlı analitik yöntem geliştirilmesi
Development of sensitive analytical method lead and cadmium using slotted quartz tube-flame AAS
- Tez No: 305213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, kurşun (Pb) ve kadmiyum (Cd) alevli AAS'de geleneksel alevli AAS, yarıklı kuvars tüp (YKT)'lü alevli AAS ve alevli AAS'de YKT-atom tuzağı metodu olmak üzere üç farklı yöntemle tayin edildi. YKT'lü alevli AAS kullanılarak, Cd için duyarlılık geleneksel alevli AAS'ye göre 22 kat arttırıldı. Alevli AAS'de YKT-atom tuzağı metodu kullanıldığında ise duyarlılık geleneksel alevli AAS'ye göre yaklaşık olarak 1467 kat artırıldı. Pb için ise, YKT'lü alevli AAS kullanılarak duyarlılık geleneksel alevli AAS'ye göre 11 kat arttırıldı. Alevli AAS'de YKT-atom tuzağı metodu kullanıldığında ise duyarlılık geleneksel alevli AAS'ye göre yaklaşık olarak 658 kat artırıldı. Alevli AAS' de YKT-atom tuzağı metodu ile Cd için tayin sınırı (LOD) 0,075 ng/L, Pb için ise 1,265 ng/L bulundu. Cd duyarlılığının, Pb'unkine göre daha fazla artış gösterdiği anlaşıldı. Pb ve Cd için alevli AAS'de YKT-atom tuzağı metodunda sistemin doğruluğunu kanıtlamak için, standart referans madde olarak ?Community Bureau of Reference, Belgium? enstitüsünden sağlanan BCR 146R ?endüstriyel kaynaklı atık su çamuru örneği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, lead and cadmium were determined by conventional FAAS, SQT-FAAS and SQT-AT-FAAS in three different methods. Sensitivity for Cd was increased 22 fold according to conventional FAAS using SQT-FAAS. In case of using SQT-AT-FAAS method, sensitivity for Cd was increased tremendously and approximately 1468 fold according to conventional FAAS. Sensitivity for Pb was increased 11 fold according to conventional FAAS using SQT-FAAS. In case of using SQT-AT-FAAS method, sensitivity for Pb was increased aproximately 658 fold according to conventional FAAS. Limit of detection (LOD) in SQT-AT-FAAS method for Cd and Pb was found respectively 0,075 ng/L and 1,265 ng/L. When comparision of Pb and Cd determinations, sensitivity in Cd determination was increased more better than Pb determination. To check accuracy of system for Cd and Pb, a reference material, Sewage Sludge-industrial origin (BCR No:146R) supplied from Community Bureau of Reference, Belgium, was used. The results were found in good agreement with certified values