Tekstil ürünlerindeki elektrostatik yüklenmenin kullanım performansına ve konfor algısına etkileri
Effects of electrostatic charging of textile products on end-use performance and comfort perception
  1. Tez No: 305249
  2. Yazar: GÜLÇİN CİLVELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada giysilerin kullanımı sırasında meydana gelen statik elektriklenmenin kullanım performansına ve konfor algısına etkileri değerlendirilmiştir. Giysilik kumaşların statik elektriklenme özelliklerini belirleyebilmek için kumaşlar üzerinde sürtünme ile elektriklenme meydana getiren bir düzenek üretilmiş ve kumaşlar üzerinde meydana gelen elektrostatik gerilim değerleri ölçülmüştür. Ölçüm düzeneğinden tekrarlanabilir sonuçlar elde edildiği yapılan varyans analizleri ile ortaya konulmuştur.Çalışma kapsamında sistematik olarak üretilmiş hammaddesi poliester ve pamuk olan dokuma kumaşların yapısal parametrelerinin statik elektriklenmeye etkisi incelenmiş ve ayrıca farklı hammaddelere sahip, ticari olarak giysi üretiminde kullanılan bir grup kumaşın sürtünme ile statik elektriklenme özellikleri belirlenmiştir. Ticari olarak kullanılan test kumaşları arasından astarlık kumaşlar seçilmiş ve en düşük elektrostatik gerilim sonuçlarına göre en iyi astar-kumaş kombinasyonunu belirlemek için astar kumaşının test kumaşının sürtünme ile elektriklenmesine etkisi test edilmiştir. Sürtünme ile statik elektriklenme özellikleri belirlenen giysilik kumaşların triboelektrik dizinleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of static electricity on the end-use performance of garments and comfort perception were evaluated during the usage of clothes. In order to determine the static electricity properties of clothing fabrics, a mechanism that produces electricity on the test fabrics by triboelectrification method was manufactured and electrostatic voltage values occurred on the test fabrics were measured by an electrostatic voltmeter simultaneously with the mechanism. The repeatability of the test results produced by the mechanism manufactured in the study was presented by variance analyses.In the context of this study, the effect of the structural parameters of polyester and cotton woven fabrics, which were produced systematically, on the electrostatic properties of woven fabrics were investigated. In addition, a new group of test fabrics having different raw materials which were commercially used in the production of clothing were tested in terms of static electricity properties occurred by friction. The lining fabrics were selected from the test fabrics group which were used commercially and were tested to examine the effect of lining fabric on the static electricity properties of test fabrics and to determine the best lining-fabric combination according to the lowest static electricity results. Finally, the triboelectric series of clothing fabrics used in this study were prepared.