Özel amaçlı tekstil ürünlerinde elektriksel parametrelerin ölçülmesine yönelik yeni nesil ölçüm platformunun geliştirilmesi
A new approach to measuring electrical characteristics of anti static textile products for quality control process
- Tez No: 757780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KANAAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Anti statik tekstil ürünler görünüş ve estetik karakteristiklerinden ziyade elektriksel özellikleri ve performansları için geliştirilen özel amaçlı ürünlerdir. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte kullanım alanları giderek yaygınlaşmakta ve kalite kontrol prosesleri de daha önemli hale gelmektedir. Anti statik tekstil ürünlerinin elektriksel parametrelerinin ölçülmesine yönelik farklı yöntemler mevcut olmakla birlikte genel olarak testler küçük numuneler kullanılarak üretim hattından farklı bir yerdeki laboratuvarlarda gerçekleştirilmektedir. Teste tabi tutulan numunenin üretim hattındaki tüm kumaşın bütün elektriksel özelliklerine sahip olduğu kabul edilir. Küçük numuneler üzerinden yapılan sınırlı testler ve test için geçen süre göz önüne alındığında bu yöntemlerin verimlilikleri tartışmaya açık hale gelmektedir. Bu uygulamalı tez çalışmasında özel amaçlı tekstil ürünlerinin elektriksel parametrelerinin ölçülmesine yönelik yeni bir yaklaşım gerçekleştirilmiştir. Üretim hattına entegrasyonu kolay ve çoklu noktalardan ölçüm yapabilen bir metot üzerinde çalışılmıştır. Numune kumaş yüzeyine korona deşarj ünitesiyle yüksek voltaj uygulanmış ve kısa bir süre sonra yüzey voltajı ölçümleri gerçekleştirilmiştir. İki farklı ölçüm yöntemi uygulanmıştır. İlk yöntemde tek noktadan ölçüm alınarak numunenin üzerindeki statik elektrik yüke karşı geçici tepkisi ölçülmüştür. İkinci yöntemde ise tarama yöntemiyle geniş bir alanda numune üzerinde çoklu ölçümler yapılmış ve numunenin elektrostatik yük haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a technical textile, anti static fabrics are manufactured primary for their electrostatic performance and functional properties, rather than for their aesthetic and decorative characteristics. Now days they are used commonly almost everywhere in modern life. In parallel their quality assurance process is getting more importance than before. On the other hand generally the textile quality control laboratories are established on different place from production area. Moreover they use small sample of manufactured fabrics considered to have all electrical properties of the fabrics on the production line. Limited tests on the small samples and time wasted on delivering them to the laboratories make it inevitable that we need a new approach to the quality control process of the anti static textile production. In this applied thesis work, a new system for measuring electrical characteristics of anti static textiles was built. The system can be easily integrated on production line and make multiple surface voltage measurement over textile products. For testing textile samples, a corona discharging unit applied high voltage on the samples and then after a short while surface voltages were measured by using a contactless sensor. Two different measurement method was applied. In the first method for the transient response of the textile sample, measurements was done on the same point of the sample. The second method is based on using scanning technique in order to obtain steady state response of the sample yielded its electrostatic map.