Measurement and management of noise pollution of entertainment places in İzmir
İzmir'deki eğlence yerlerinden kaynaklanan gürültünün ölçümü ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 305248
  2. Yazar: ÖZGÜR TÜRKEKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde önemli kirletici kaynaklardan biri olan gürültü konusu içinde yer alan eğlence yerlerinden kaynaklanan gürültü kirliliği son yıllarda gittikçe önem kazanmaktadır. Özellikle şehir planlamasının iyi yapılmaması, yaz aylarında sahil bölgelerinde yapılan müziğin açık alanda ve yerleşim alanlarına çok yakın olması, binalarda ve müzik yapılan işyerlerinde yeterli ses izolasyonunun olmaması bu sorunu derinleştirmektedir.Bu çalışmada İzmir İlinde bulunan eğlence yerleri, Çevresel Gürültünün Denetimi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında belli kategorilere göre ayrılarak incelenmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi 201125 numaralı bilimsel araştırma projesi kapsamında alınan gürültü ölçüm cihazıyla kategorilere ayrılan bu eğlence yerlerinin ölçümleri ve hesaplamaları yapılarak elde edilen sonuçlar yönetmelik kapsamında incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Sonuçta, Çevresel Gürültünün Denetimi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Kapsamında kategorilere ayrılan eğlence yerlerinden çıkan sonuçlar, yine Çevresel Gürültünün Denetimi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında belirtilen sınır değerlerle karşılaştırılmış ve bunu sağlamayan eğlence yerleri için alınacak tedbirler ve tavsiyeler tezin sonucunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, one of the major polluting sources of noise pollution caused by noise in the entertainment places is becoming increasingly important within the last few years. Especially, not making the city planning well, the music performed in open space and its being performed so close to the residential areas during the summer months in coastal areas, the absence of adequate sound insulation in buildings and workplaces where music is performed deepen this problem.In this study, the entertainment venues in İzmir are examined by being separated into certain categories under the scope of Control and Management of Environmental Noise Regulations Amending the Regulations. The results obtained by the measurements and calculations of these entertainment places, categorized by the noise measurement device taken by Dokuz Eylül University numbered 201125 as part of scientific research project support unit, have been analyzed and evaluated under this regulation.Consequently, the results obtained from the categorized entertainment places in terms of Control and Management of Environmental Noise Regulations Amending and again they have been compared with the limit values determined on the scope of Control and Management of Environmental Noise Regulations Amending the Regulations, precautions and recommendations for those entertainment venues not providing this have accounted for the result of this thesis.