Konteyner taşımacılığı ve konteyner kreynleri
- Tez No: 30526
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
V.OZET Dünyada gelişen teknoloji, endüstriyel üretim ve globalleşen yapı içindeki ticaret hacminin genişlemesi konteyner taşımacılığını da zorunlu hale getirmiştir. Büyük ölçüde dünya konteyner piyasasını elinde bulunduran A.B.D., Avrupa ve Uzakdoğu bu konuda oldukça büyük geüşmeler kaydettikleri görülmektedir. Bu gelişmelerin ana nedenleri ise konteyner taşımacılığının en temel sorunları olan liman ve liman hizmetlerini, konteynerlerin temini ve gemi inşa sorunlarım en uç noktalarına kadar hallettikleri görülmektedir. Bunun dışında hukuki alanlardaki sorunlarım ve standartlarım ortaya koymuşlardır. Dünya konteyner filosunda hızla bir artış göze çarparken, buna bağlı olarak konteyner gemilerinin arz-talep hareketlerinde ideale yaklaşan bir dengenin söz konusu olduğu görülmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin büyünen dış ticareti göz önüne alındığında, özellikle ihracatçıların yeni pazarlara açılmasında önemli bir rol oynayan konteyner taşımacılığının gerek ulaşım modları gerekse filoların hızlı bir şekilde konteynerize edilmesi sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Türkiye'nin bu taşımacılık içerisindeki payının arttırabilmesi bu gelişimi sağlayacak problemlerini ortadan kaldırması gerekmektedir. Deniz yolu ile yapılan taşımalarda ortalama %40-45 bir paya sahip Türk bayraklı gemilerin payım konteyner taşımacılığına yönelmek suretiyle daha arttırılabilir. Bu amacın gerçekleşmesi için belirli yaş, kapasite ve kullanım süresi öngören teşvikler yoluyla konteyner gemilerinin inşası, hazır olarak satın alınması ve kiralanması özendirilmelidir. Bu işlemlerin sebebi ulusal filomuzda konteyner gemisinin bulunmayışı ve taşıma kapasitesindeki azlıktan kaynaklanmaktadır. Bu durumun sonucu olarak yabancı bayraklı gemilere taşımada daha fazla pay düşmesi önemli döviz kayıplarına neden olmaktadır. 141Bu taşımacılığı ülkemizde yaygınlaştırılması için armatörlerimize çeşitli imkanlar yaratılmak, konteyner kiralayan firmalar oluşturulmalıdır. Konteynerlerin üretiminin ülkemiz içerisinde gerçekleştirilmesi, çok faydalar getirecektir. Limanlar taşıyanlar, taşıtanlar ve brokerler arasındaki bilgisayar ve telekomünikasyon ağı iyice yaygınlaştırılmalıdır. Bu taşımacılık ile ilgili gümrük mevzuatları çağın taşımacılık şartlarına uygun hale getirilmelidir. Konteyner onarım istasyonları kurulmalı ve inland depoların eksikliği giderilmelidir. Gelişen bir ülke durumundaki Türkiye'nin dünya konteyner taşımacılığında hakettiği yeri alabilmesi için yapılacak olan bu yeni düzenleme ve teşviklerin gerçekleşmesi için ilgili kişilerin büyük bir çaba göstermesi gerekmektedir. 142
Özet (Çeviri)
SUMMARY“CONTAINER TRANSPORTATION AND CONTAINER CRANES”The developing technology in the world, the extension of the commercial volume inside the industrial production and the globalized structure have necessitated the container transportation. It is seen that the U.S. A Europe and for east owning largely the world container market, have shown big developments on this matter. The main reasons of these developments come from their deeply settling of the port and port services procuring of containers and vessel building problems that are the basic problems. Apart from this, they have exposed their problems and standards in legal areas. Seeing a rapid increase in the world container fleet, it is also remarked that a balance approaching the ideal is subject in the supply-demand movements of the container vessels. When taken into consideration the growling up foreign trade of the developing countries, the result that the communication modes and fleets are speedily transformed to containers because the container transportation has an important role for especially exporters trying to reach new markets. Turkey should eliminate the problems stopping this development in order to increase its portion within this transportation. In the transportation's realized by the sea tiie portion of vessels with Turkish flag owning a part in the average of 40-45%, can be increased more by being assented to the container transportation. In order to realize this purpose, the building up of the container vessels, their ready purchase and rent should be affected with encouragement's foreseeing a determined age, capacity and use 143period. The reason of these procedures comes from the lack of transporting capacity and container vessel in our national fleet that is difficult to find. As a result of this situation, important foreign currency losses are encountered due the higher part falling to the vessels with foreign flag in transportation. For expanding this transportation in our country, various opportunities should be created to our ship-owners and container renting companies should be formed. The production of containers in our country will bring many utilities the computer and telecommunication network between the parts, transporters, bearers and brokers should highly expanded. The customs formalities concerning this transportation should be updated to the transportation conditions of our century. Container repairing stations should be founded and the lack of inland warehouses should be removed. Related persons should make great efforts in order to realize the encouragement's and this new organization to be effected for placing Turkey that is a developing country into its deserved place within the world container transportation. 144