Tekirdağ (Kumbağ-Şarköy arası) kıyı şeridindeki doğal örtüde bulunan bazı bitkilerin saptanması ve peyzaj mimarlığında kullanım olanakları
Determination of some plants grown in natural at the coastline Tekirdağ (Kumbağ-Şarköy between) and use opportunities in landscape architecture
- Tez No: 305262
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BAYÇIN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye orta enlemlerin biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ülkesidir. Bu zenginliğin en önemli sebepleri, iklim çeşitliliği, jeomorfoloji, toprak çeşitliliği ve ülkemizin üç floristik bölgenin kesişme noktasında yer almasıdır (Euro-Siberian, Mediterranean and Irano-Turanian). Bütün bu faktörlerin birleşmesi, bitkilerin büyümesi için çok farklı bir özelliktir. Türkiye florası oldukça zengindir (yaklaşık 12 000 tür) ve hala çok sayıda tür tanımlamaktadır. Peyzaj planlama çalışmalarında bu türlerin kullanımı oldukça önemlidir. Özellikle klasik peyzaj düzenlemelerinin yerine yavaş yavaş kurakçıl peyzaj düzenlemelerinin yapılması, doğal bitki örtüsü bitki türlerinin kullanımını zorunlu hale getirmiştir.Bu çalışmada, Tekirdağ (Kumbağ ? Şarköy) kıyı şeridinde doğal örtüde yer alan ve peyzaj mimarlığı çalışmalarında kullanılabilecek bitki türleri saptanmıştır. Bu amaçla, öncelikli olarak literatür çalışması yapılmış, arazi çalışmaları ile örnek bitkiler toplanmış ve toplam 50 bitkinin teşhisi yapılmış/yaptırılmıştır. Daha sonra bu bitkilerin peyzaj planlama ve tasarım çalışmalarında kullanım olanakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the richest areas in the middle latitudes in terms of biodiversity. The main reasons for this are; climates varieties, geomorphological and soil diversities, and the situation of the area at the junction of three flora region (Euro-Siberian, Mediterranean and Irano-Turanian). When all these factors are combined, it provides many properties for the plants to grow up. The flora of Turkey is relatively rich (about 12 000 species) and still a great number of new species are being described. these species are very important used to landscape planning studies. Especially, instead of classic landscape design, has made gradually for Xeriscape Landscape design, the use of natural vegetation has become mandatory.In this study, plant species in Tekirdağ (Kumbağ ? Şarköy) coastal and may be used landscape architecture have been determinate. To this aim, firstly, has been to work a literature. Sample plants were collected by field studies and totally fifty plants are identification/identificated. Then, use these plants in landscape planning and design studies investigated the possibilities.