Uluslar arası tarım politikasına yön veren kuruluşlar ve Türkiye tarımı üzerine etkileri
International agricultural policy direction on the effects of the organizations and Turkish agriculture
- Tez No: 305261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Ziraat, Economics, International Relations, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Her ülkede kendi iç dinamiklerini kullanmayı amaç edinen ve kendine özgü tarımsal üretimin yapısına paralel bir şekilde işleyen bir tarımsal destekleme politikası uygulanmaktadır. Bu politikanın temel amacı üreticilere düzenli bir gelir sağlanması, tarımsal üretimde kendine yeterli olmak, istihdam yaratmak, ihracat yapmak ve verimlilik ilkesi doğrultusunda tarımsal üretimi yönlendirmektir. Uygulanan bu politikaya ulusal tarım politikası denilmektedir. Dünya üzerinde 170'e yakın ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin ortak olarak uyguladıkları tarım politikasının tam anlamıyla bulunmadığı yapılan araştırmalardan bilinmektedir.Bu çalışmada Dünya üzerinde bulunan ülkelerde ortak olarak uygulanan ve tüm ülkelerin tarımsal çıkarlarını gözeten tarım politikalarının durumu incelenmiştir. Çalışmada ağırlıklı olarak Dünya tarımına yön veren tarımsal kuruluşların gıda politikaları ile ilişkileri ve gelecekte uygulanabilecek politikalar kapsamlı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Each country supports its own agriculture, agricultural production in line with the interests of the country by leading international agricultural policy implementers, player, or for the time being. However, many countries in the world by cooperating within the framework of certain rules in the agricultural area is a known fact. This co-operation on trade in agricultural products is much more. Agricultural foreign trade in agricultural production as well as aid to poor countries that are the leading organizations. One of the World Trade Organisation of these organizations. The WTO, as well as many products in the foreign trade of agricultural products, the implementation of certain rules is working.In this study, the majority of countries of the world (close to 170 countries) have to comply with the agreed upon“contract farming”conditions and the possible effects of agriculture negotiations Turkey were investigated in detail. The study mainly agricultural trade in the world-leading agricultural foreign trade of countries committed to comply with the World Trade Organization rules, and how it affects the world trade agreement that specifically influenced and affected by agriculture in Turkey were evaluated.