Dünya ticaret örgütü tarım anlaşmasının ve müzakerelerinin türkiye tarımına etkileri üzerine bir araştırma
The research about the effects of world trade organization?s agricultural agreement and negotiations on moment turkey?s agriculture
  1. Tez No: 305273
  2. Yazar: ONUR AZMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Her ülke kendi tarımını destekleyerek, tarımsal üretimini ülke menfaatleri doğrultusunda yönlendirdiği için uluslararası alanda tarım politikası yürütücüsünün veya yürütücülerinin olması düşünülemez. Ancak Dünya'daki birçok ülkenin tarımsal alanda belirli kurallar çerçevesinde işbirliği yaptığı da bilinen bir gerçektir. Bu işbirliği daha çok tarım ürünleri ticareti konusunda olmaktadır. Tarımsal dış ticaretin yanında tarımsal üretimde yetersiz olan ülkelere yapılan yardımları da yönlendiren kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlardan birisi de Dünya Ticaret Örgütüdür. DTÖ, birçok üründe olduğu gibi tarım ürünlerinin dış ticaretinde de birtakım kuralların uygulanmasına çalışmaktadır.Bu çalışmada Dünya ülkelerinin çoğunun (160'a yakın ülke) uymak zorunda mutabık kaldığı ?tarım anlaşması? koşullarının ve görüşmelerin Türkiye tarımına olası etkileri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Çalışmada ağırlıklı olarak Dünya tarımsal ticaretine yön veren Dünya Ticaret Örgütünün tarımsal dış ticarette ülkelerin uymayı taahhüt ettiği kuralların Dünya ticaretini nasıl etkilediği ve özel olarak Türkiye tarımının söz konusu anlaşmadan nasıl etkilendiği ve etkileneceğini değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It cant be thought that agricultural policy executor or executors who are directed for the benefit of the country for agricultural production as each country supported own agricultural production. However, the certain rules as known is cooperation within the framework of many countries in the world's agricultural area. This cooperation is about more than trade in agricultural products. There are leading organizations for to aid agricultural production in poor countries besides the foreign trade of agriculturel. World Trade Organization is one of these organizations. Studied the implementation of certain rules as with many product in the foreign trade of agricultural products by WTOIn this study is shown the possible effects that most of the world's countries ( closed 160 countries ) have to comply with the agreement that the“contractfarming”conditions and negotiations on Turkey?s agriculture. In this research study, mainly in agricultural foreign trade is the World Trade Organization rules, countries have undertaken to comply with, and how it affects the world trade agreement, in particular how these are affected, and affected by agriculture in Turkey are evaluated.