Dünya Ticaret Örgütü tarım anlaşması gelişmekte olan ülkelere etkileri ve Türkiye için olası politika önerileri
World Trade Organization agreement on agriculture impacts on developing countries and prospective policy recommendations for Turkey
- Tez No: 117877
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TUBA ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET 1947-1993 döneminde GATT sistemi kural ve yaptırımlarının büyük ölçüde dışında tutulmuş olan dünya tarımı, çok taraflı dünya ticaret sisteminin kurallara dayalı olarak serbestleşmesi doğrultusunda, Uruguay Turu sonrası oluşturulan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) içerisinde Tarım Anlaşması ve tamamlayıcı nitelikteki Sağlık ve Bitki Sağlığı Önlemlerine İlişkin Anlaşma ile çok taraflı ticaret sistemine dahil edilmiştir. Tarım Anlaşması, ülkelerin sadece dış ticaret politikalarını değil, daha geniş anlamda iç destekleri ve ihracat desteklerini de içeren bütüncül tarım politikalarını etkilemektedir. DTÖ Tarım Anlaşmasında öngörülen“ticareti saptırmayan”tarım politikalarına yöneliş, tarımın ekonomideki göreli ağırlığı nedeniyle, genelde gelişmekte olan ülkeler ve özel olarak da Türkiye açısından, önemli politika etkilerine sahiptir. Bu tez çalışmasında, DTÖ Tarım Anlaşması'nın Türkiye'nin tarımsal ekonomi politikalarına etkilerinin incelenmesi ve ön müzakereleri sürmekte olan ileri Tarım Müzakereleri öncesi politika önerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, öncelikle, tarım politikalarının ve tarım ürünleri ticaretinin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır, ikinci olarak, tarım ürünleri ticaretine ilişkin çok taraflı ticaret kuralları tarihsel perspektifle incelenerek DTÖ ve Tarım Anlaşması ayrıntılı şekilde tartışılmış ve dünya ticaretine etkisi konusunda yapılmış olan çalışmalar gözden geçirilmiştir. Daha sonra, Anlaşmanın uygulama döneminde yaşanan gelişmeler ve ülke deneyimleri ayrıntıları ile incelenmiştir. Sonuçta, Türkiye, gelişmiş ülke piyasalarında pazara giriş fırsatlarını artırmaya çalışırken, DTÖ'nün gelişmekte olan ülkeler için“Özel ve Ayrıcalıklı Uygulama”ilkesi kapsamında geçiş dönemi esnekliklerini koruması gerektiği söylenebilir. 247
Özet (Çeviri)
ABSTRACT World agriculture, substantially excluded from rules and commitments of GATT in the period of 1947-1993, integrated into the multilateral trade system through the Agreement on Agriculture, accompanied by the Agreement on Sanitary and Phytosanitary Measures, under the supervision of World Trade Organization, in the Uruguay Round on the way of more liberal rule-based world trade system. Agreement on Agriculture does not only cover trade policies but also afffects the whole picture of agricultural policy environment including domestic support policies. Converging to non-trade distorting agricultural policies as the Agreement aims, has important policy impacts on developing countries, in particular for Turkey, with comparatively higher share of agriculture in economy. This thesis is to study the impacts of the Agreement on Turkey's agricultural policies and to reach policy recommendations for follow-up negotiations currently underway in WTO. For this purpose, first, agricultural policies and trade were reviewed. Second, evolution of multilateral trade rules for agriculture, namely GATT rules, was discussed in a historical perspective.Third, the Agreement establishing WTO and Agreement on Agriculture were laid down in details and impact studies of the Agreement on Agriculture were reviewed. Then, developments in the implementation of the Agreement and issues together with country experiences were analyzed in order to get a picture of new policy environment for agricultural trade. As conclusion, Turkey should try to increase market-access opportunities in the markets of developed countries while securing transtional flexibilities under the principle of“Special and Differential Treatment”of developing countries of the WTO. ?«WtaiAw^S1^»^