Toluen + alifatik hidrokarbon ikili karışımlarının ayrılmasının incelenmesi
Investigation of separation of toluene + aliphatic hydrocarbon binary mixtures
  1. Tez No: 305307
  2. Yazar: SERDAR TOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUTFULLAH MUHAMMED SEVGİLİ, YRD. DOÇ. DR. SELVA ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada N-vinil kaprolaktam (VK) ve dodesil metakrilat (DDMA) monomerleriyleiki farklı tip jel sentezlenmiş ve bu jellerin {n-heptan + toluen} ikili karışımında ayırmaetkinliği incelenmiştir. Literatürde, toluenin alifatik hidrokarbonlardan ayrılması içinbirçok farklı prosesten yararlanılmakla beraber genellikle çözücü ekstraksiyon yöntemitercih edilmektedir. Bu çalışmada ise toluenin alifatik hidrokarbonlardan ayrılmasındajel kullanılmıştır.Çalışmanın ilk aşamasında sentezlenen jellerin yapısal karakterizasyonu FourierTransform Infrared spektroskopisi (FT-IR) yöntemi ile, termal karakterizasyonu isetermal gravimetrik analiz (TGA) yöntemi ile yapılmıştır. İkinci aşamasında ise bujellerin çeşitli oranlardaki çözücü/çözücü karışımı içindeki şişme davranışı incelenipşişme oranı hesaplanmış ve Fick difüzyon yasasına uygunluğu belirlenmiştir.Son aşamada ise, toluenin, heptan ile oluşturduğu ikili karışımda tolueni seçimli olarakayırabilecek jelin etkileri, toluen başlangıç konsantrasyonu, jel/ toluen kütle oranı,ayırma faktörü gibi çeşitli parametreler göz önüne alınarak incelenmiştir. Ayrıca çeşitlikinetik modellere uygunluğu da irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different gels have been synthesized from N-vinylcaprolactam and dodesyl methacrylate and separation of {n-heptane + toluene} binary system by these gels have been investigated. In literature, solvent extraction has been used to separate toluene from aliphatic hydrocarbons. In this study gel extraction has been used to separate toluene from n-heptane.The first step of this study includes the structural characterization of synthesized gels using FT-IR, and thermal characterization using thermal gravimetric analysis. The second step is that swelling behaviors of the synthesized gels in solvent/solvent mixtures have been investigated, swelling ratios have been calculated and concluded whether swelling behavior is Fickian or non-Fickian.In the last step effects of gels have been investigated taking into consideration various parameters such as initial toluene concentration in a binary mixture, gel/toluene mass ratio, separation factor. The experimental results were correlated using Freundlich and Langmuir isotherms. Also kinetic results have been correlated using some kinetic models such as pseudo first order, second order models and Weber-Morris diffusion model.