Mısır kökenli gıdalarda yabancı gen taranması
Screening of foreign gene in maize derived food
- Tez No: 305314
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Zararlı organizmalara ve hastalıklara dirençli, herbisitlere toleranslı, ürün kalitesi arttırılmış genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerinin global ekim alanları gün geçtikçe artmaktadır. Bu transgenik ürünlerin yetiştirilmesi ülkemizde yasak olmasına karşın ithalat yoluyla ülkemize gelen transgenik ürünler çeşitli denetimlerden geçerek marketlerimize girmektedir.Bu tez projesi kapsamında transgenik ürünler arasında büyük bir paya sahip olan mısır ve mısırdan üretilmiş gıdaların kalitatif ve kantitatif transgen içerikleri belirlendi. Avrupa Birliğince onaylanmış pek çok transgenik üründe düzenleyici diziler olarak kullanılan 35S promotorunun ve nos terminatörünün belirlenmesine dayanan PCR analizleri ile çeşitli örnek guruplar kalitatif olarak tarandı. Kalitatif analizler sonucunda GDO ürünlerini içerdiği belirlenen gıdalarda transgen (nos) miktarı kantitatif olarak saptandı. Bu kalitatif ve kantitatif PCR analizlerinin sonucunda, ülkemizde satışa sunulan, bebek maması dahil pek çok gıda örneğinin GDO kökenli ürünleri içerdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Plantation area of the genetically modified crops which are designated to acquire resistance to pests and diseases, herbicide-tolerance, increased product quality is increasing day by day. Despite the prohibition of growing transgenic crops in our country, the transgenic products are being imported to our country and sold in markets.Within the context of this thesis project, determined qualitative and quantitative transgene contents of foods derived maize which is one of the mostly produced transgenic in the worldwide. Various sample groups were screened qualitatively by PCR analysis based on determination of 35S promotor and nos terminator which used as regulatory sequences in many transgenic approved by The European Union. The amount of transgene (nos) was quantitatively determined in the samples which are identified as GMO in qualitative analyses. Qualitative and quantitative PCR analysis determined that many food samples, including baby foods sold in our country contain GMO?s products.