Effect of antioxidant morin on xenobiotic metabolizing enzymes in the liver of 7,12-dimethylbenz[a]anthracene and endosulfan treated healthy and streptozotocin-induced diabetic rats
Antioksidan morinin 7,12-dimetilbenz[a]antrasen ve endosülfana maruz bırakılmış sağlıklı ve streptozotosin indüklenmiş diyabetik sıçanların karaciğerinde ksenobiyotik metabolize eden enzimler üzerine etkileri
- Tez No: 425908
- Danışmanlar: PROF. DR. AZRA BOZCAARMUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Canlı organizmalar günlük hayatlarında aynı anda çeşitli kimyasallara maruz kalmaktadır. Bu kimyasalların bazıları bizim için faydalıyken bazıları zararlıdır. 7,12-Dimetilbenz[a]antrasen (DMBA) vücutta toksik ve kanserojen etki yapan yağda çözünür bir moleküldür. Endosülfan tarım alanlarında böceklere karşı yaygın olarak kullanılan organoklorlu pestisittir. Endosülfan havada, tatlı su kaynaklarında, deniz suyunda, toprak örneklerinde ve gıdalarda bulunabilmektedir. Günlük hayatımızda her iki kimyasala da sigara tüketimi ve kirli havanın solunması ile maruz kalmak mümkündür. Morin canlı organizmalarda kemoprotektif ve antioksidan özelliklere sahip bitkisel kökenli bir flavonoiddir. Diyabet organlarda hasara neden olan bir metabolik hastalıktır. Toksik kimyasalların ve diyabet hastalığının varlığında morinin etkileri henüz belirlenmemiştir. Bu çalışmada, DMBA ve endosülfana maruz kalmış normal ve diyabetik sıçanlarda ksenobiyotik metabolize eden enzimler üzerine morinin etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla, 120 erkek Wistar sıçanı (170-245 g ağırlığında) rastgele dağıtılarak 16 grup (8 grup normal sıçanlar ve diğer 8 grup diyabetik sıçanlar içermek üzere) oluşturulmuştur. Kontrol grubundaki sıçanlara haftada üç kez mısır yağı verilmiştir. Morin deneysel sürecin ilk gününde sıçanlara verilmeye başlanmış ve deney süreci boyunca haftada üç defa 25 mg/kg vücut ağırlığı morin olacak şekilde verilmiştir. DMBA uygulanan gruplara 30 mg/kg vücut ağırlığında DMBA deney sürecinin 12, 19 ve 26. günlerinde ağız yoluyla verilmiştir. Endosülfan uygulamasına (5 mg/kg vücut ağırlığında endosülfan) deney sürecinin 12. gününde başlanmış olup bu uygulama deney sürecinde haftada üç kez olacak şekilde sürdürülmüştür. Normal sıçanlar deney sürecinin 54. gününde, diyabetik sıçanlar deney sürecinin 43. gününde servikal dislokasyon ile öldürülmüştür. Mikrozom ve sitozoller her bir doku örneğinden ayrı ayrı hazırlanmıştır. Sitokrom P4501A1 (CYP1A1) ilişkili 7-etoksiresorufin O-deetilaz (EROD) aktivitesi tüm deney gruplarında artmıştır. Morin, DMBA ve endosülfan gruplarındaki sıçanlarda kontrol grubuna kıyasla 1.6, 1.8 ve 1.6 kat daha yüksek EROD aktivitesi belirlenmiştir. En yüksek EROD aktivitesi kontrol grubuna kıyasla DMBA+endosülfan+morin grubundan elde edilen mikrozomlarda (2.6 kat) belirlenmiştir. Sitokrom P4501A2 aktivitesi ile ilişkili 7-metoksiresorufın O-demetilaz (MROD) aktivitesi endosülfan, morin ve endosülfan + morin gruplarında kontrol grubuna kıyasla farklılık göstermemiştir. Normal sıçanlarda DMBA uygulaması MROD aktivitesini anlamlı şekilde (1.5-kat) arttırmıştır. Normal sıçanlada DMBA ve endosülfanın birlikte uygulanması MROD aktivitesini 1.8 kat arttırmıştır. Morin uygulaması MROD aktivitesini üzerine endosülfan ve DMBA etkisini azaltmıştır. Morin, endosülfan ve DMBA sitokrom P4502B ile ilişkili 7-pentoksiresorufin O-depentilaz (PROD) aktivitesi üzerinde değişikliğe sebep olmamıştır. Sitokrom P4502E ilişkili anilin 4-hidroksilaz aktivisi endosülfan ve DMBA verilen sıçanlarda önemli miktarda artmıştır. Bu kimyasalların CYP2E üzerindeki etkileri morin uygulaması ile azalmıştır. Sitokrom P4503A ilişkili eritromisin N-demetilaz aktiviteleri endosülfan, DMBA ve morin uygulamarı ile artmıştır. Normal sıçanlarda en yüksek eritromisin N-demetilaz aktiviteleri DMBA + endosülfan + morin grubunda ölçülmüştür. Glutatyon S-transferaz aktivitesi DMBA verilen gruplarda artmıştır. Katalaz ve glutatyon redüktaz aktiviteleri morin ve endosülfan uygulamalarından etkilenmemiştir. Katalaz ve glutatyon redüktaz aktiviteleri DMBA uygulaması ile önemli ölçüde artmıştır.
Özet (Çeviri)
Living organisms are exposed to different chemicals at the same time in their daily lives. Some of these chemicals are beneficial but some of them are harmful for us. 7,12-Dimethylbenz[a]anthracene (DMBA) is a lipid soluble molecule, producing toxic and carcinogenic effects within the body. Endosulfan is an organochlorine pesticide, used extensively in the agricultural areas against insects. It may exist in air, freshwater, sea water, soil samples and foods. It is possible to be exposed both DMBA and endosulfan with smoking cigarette and breathing polluted air in our daily lives. Morin is a dietary flavonoid having chemoprotective and antioxidant properties in living organisms. Diabetes mellitus is a metabolic disorder causing damage in organs. The effects of morin have not been determined in the presence of toxic chemicals and diabetes. Therefore, this study is aimed to determine the effect of morin on xenobiotic metabolizing enzymes in the presence of DMBA and endosulfan in normal and diabetic rats. For this purpose 120 male Wistar rats (weighing 170-245 g) were randomly selected and divided into 16 groups (8 groups were composed of normal rats and the other 8 groups were diabetic rats). The rats in control group were treated with corn oil three times in a week. Morin administration was started at 1st day of the administration period and continued through the experimental period with 25 mg/kg body weight morin with the frequency of three times in a week. DMBA-treated groups were gavaged with 30 mg/kg body weight DMBA at 12th, 19th and 26th days of the administration period. Endosulfan treatment was started at the 12th day of the administration period at a dose of 5 mg/kg body weight endosulfan. This treatment was continued through the experimental period with the frequency of three times in a week. Rats in normal rat groups were killed by cervical dislocation on the 54th day of the administration period and rats in diabetic rat groups were killed by cervical dislocation on the 43rd day of the administration period. Microsomes and cytosols were prepared for each liver tissue by differential centrifugation. Cytochrome P4501A1 (CYP1A1) associated 7-ethoxyresorufin O-deethylase (EROD) activities increased in all treatment groups. Rats in morin, DMBA and endosulfan group had 1.6, 1.8 and 1.6 fold higher EROD activities than those of the control group.