Azeotropik özelliğe sahip bazı karışımların faz denge verileri
Phase equilibria data of some azeotropic mixtures
- Tez No: 305326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUTFULLAH M.SEVGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, özellikle petrokimya sanayinde önemli bir yere sahip olan ?-Butirolakton, N-Metilpirrolidon, Morfolin ile Dietilsüksinat'ın birbirleriyle oluşturdukları ikili karışımların 200 mm Hg basıncındaki sıvı-buhar denge verileri elde edilmiştir.Denemeler Fischer Labodest sıvı-buhar denge cihazında gerçekleştirilip, cihazdan alınan sıvı ve buhar faza ait numuneler Clarus 500 Model tipi gaz kromatografi cihazında analiz edilmiştir. Deneysel verilerin tutarlılığı Herington Tutarlılık yöntemiyle test edilmiştir. Azeotropik özellik gösteren ?-Butirolakton ile Dietilsüksinat'ın azeotrop noktası relatif uçuculuk verileri yardımıyla bulunmuştur.Çalışılan karışımlara ait aktivite katsayıları WILSON ve UNIFAC modelleri ile hesaplanıp deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Çalışmadaki tüm veri ve sonuçlar uygun tablo ve grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study vapor-liquid equilibrium data of binary systems including ?-Butyrolactone, N-methylpyrrolidone, Morpholine, and Diethylsuccinate were measured at 200 mm Hg. These components are important for petrochemical industry.Experiments were performed by an all-glass Fischer Labodest apparatus. Vapor and liquid phase samples were analyzed by Clarus 500 gas chromatography. The consistencies of the equilibrium data were tested with Herington method. Azeotropic point of ?-Butyrolactone and Diethylsuccinate was calculated using relative volatility data.Activity coefficients of the studied mixtures were calculated by WILSON and UNIFAC models and compared with the experimental ones. All of the data and correlations were presented by the tables and graphs.