Hipparcos uydusu'nun yapısı ve uydu verileriyle bir uygulama
The structure of hipparcos satellite and an application with the satellite data
  1. Tez No: 305327
  2. Yazar: ÖZGE AVCIL BORA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HULUSİ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Avrupa Uzay Ajansı'nın Hipparcos astrometri misyonu, tarihi, bilimsel hedefleri ve gözlem programı, uydu yükü tasarımı ve uydu operasyonları ve veri indirgemeleri için yapılan planlara, uydu fırlatma öncesinde sık sık yer verilmiştir. Uydunun en kapsamlı tanımı, gözlem programı ve veri indirgeme için öngörülen yöntemlerüç ciltlik ESA yayınında belirtilmiştir (Perryman ve diğ. 1989).Bu çalışmada, Hipparcos astrometri uydusu hakkında geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Uydunun tarihçesi, genel özellikleri, teknik özellikleri, optik yapısı, yıldız seçimi, gözlemlediği yıldızlar ve sonuçta oluşturulan kataloglar hakkında bilgiler verilmiştir. Hipparcos uydusunun elde ettiği verilerle birçok alanda değişik uygulamalar yapmak mümkündür. Buna bağlı olarak, güncel Hipparcos verilerinin bulunduğu yeni indirgenmiş Hipparcos Kataloğu kullanılarak, Güneş civarındaki ana kol yıldızlarının ışıma gücü fonksiyonu elde edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen ışıma gücü fonksiyonunun literatürdeki ışıma gücü fonksiyonuyla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Overviews of the European Space Agency's Hipparcos astrometry mission, its history, scientific objectives and observing program, the payload design, and plans for the satellite operations and data reductions, have been given frequently before the satellite launch. The most comprehensive description of the satellite, observation program, and methods foreseen for the data reduction are contained in a three-volume ESA publication (Perryman et al. 1989).In this study, an extensive review of the literature about the Hipparcos astrometry satellite had been done. The history of the satellite, the general features, technical specifications, optical structure, star identification, information about the observed stars and the resulting catalogs was given. Derived by the Hipparcos satellite data, it is possible to make different applications in many fields. Accordingly, using the newly reduced Hipparcos Catalogue which contains the most recent data, the luminosity function for stars in the solar neighbourhood was obtained. The luminosity function calculated in this study is in good agreement with the ones appearing in the literature.