Sayısal modulasyon tekniklerinin FPGA (Alan programlanabilir kapı dizisi) ile gerçekleştirilmesi için yeni yaklaşımlar
New approaches for FPGA (Field programmable gate array) implementation of digital modulation techniques
  1. Tez No: 305331
  2. Yazar: TÜRKER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada sayısal olarak yeniden donanımsal olarak programlanabilir entegre olan Alan Programlanabilir Kapı Dizisi (FPGA) kullanılarak sayısal modülasyon yöntemlerinden birisi olan Dik Faz Kaydırmalı Anahtarlama Modülasyon sistemi tasarlanmıştır. Oluşturulan yapıda matematiksel operatörler kullanılmadan taban fonksiyonlarını elde etmek amacı ile sadece okunabilir hafıza elemanı kullanılmıştır. Matlab programı aracılığı ile oluşturulan taşıyıcı işaret ve taban fonksiyonları hafıza elemanlarına yüklenerek sistemin matematiksel işlem yükü azaltılmıştır.Modülatör girişine gelen sayısal işarete bağlı olarak tablolardan okunan değerler sayısal ortamdan analog ortama aktarılmıştır. Analog ortamda oluşturlan QPSK modüleli sinyal şekli incelenmiştir. Ardından Analog ortamdaki veri tekrar sayısala çevrilerek dijital ortama aktarılmıştır ve demodülasyon işlemi gerçekleştirilmiştir.Modüleli ve demodüleli işaret için farklı bant genişliğinde sonlu dürtü yanıtına sahip filtreler tasarlanarak filtrelerin faz değişim noktalarındaki etkisi analog dijital ve dijital analog çeviriciler yardımı ile incelenmiştir. Ardından sistemin maksimum iletim kapasitesi ve paralel çalışabilecek sistemler hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, one of the digital modulation techniques which is Quadrature Phase Shift Keying Modulation System is, by using Field Programmable Gate Array (FPGA), which is a digitally hardware re-programmable conroller, designed. In this system, in order to obtain base functions, without using mathmatical operators, read only memory element is used. Mathmatical process load of the system is reduced by loading the carrier signal and base functions, which are created on Matlab, on the memory elements.Values which are read from the tables, depending on the signal that comes to the modulator input, are transferred from digital domain in to anolog domain. QPSK modulated signal figure that is created in the analog domain is analysed. Afterwards, by digitizing the data in the analog domain, transfer in to the digital domain completed and demodulation is actualized.For modulated and demodulated signals, effects of the filters at the phase changing nodes are analyzed with the help of analog - digital or digital - analog converters by designing various finite filters that have the impuls response. Afterwards, more informations is given about the maximum transmission capacity of the system and systems that can operate parallelly.