Bir çelik yapı uygulaması örneği için toplam kalite yönetiminin süreçlerinin belirlenmesi
Determination of total quality management for an example of a steel building application process
  1. Tez No: 305364
  2. Yazar: MEHMET TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK KÜLTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmada öncelikle çelik yapı üretimine ait süreçler ortaya konulmuş, çelik yapı imalat aşamalarından bahsedilmiştir. Daha sonra Toplam Kalite Yönetimi anlayışı ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve Standardı ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın amprik kısmında, çelik yapı sektöründe ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Belgesine sahip firmaların özellikleri ve TKY uygulamaları incelenmiş, bu faktörlerin firmaların başarı düzeylerine etkileri analiz edilmiştir. Ortaya konulan çalışma ile çelik yapı sektöründe başarıya giden yolda TKY'nin önemi elde edilen analiz sonuçları ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the stduy firstly, the production processes of steel structures industry and stages of the building steel structures are introduced. Then, Total Quality Management System and ISO 9001 Quality Management System and related standards are mentioned. In the empirical section of the study, features of the ISO 9001 QMS Certified firms in the steel building industry and QMS Practices of the firms are examined. And the effect of these factors on the success of firms is analyzed. The results of these analyses show the importance of TQM on the way throughout the success of the firms operating in the steel construction industry.