Fitoöstrojenlerin antioksidan aktiviteleri
Antioxidant activities of phytoestrogens
- Tez No: 305365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SAÇAN, PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Serbest radikaller, vücudun normal metabolik faaliyetleri sırasında oluşan ya da dış etkenler tarafından vücuda alınan, oldukça aktif bileşiklerdir. Bu bileşikler, bir veya birden fazla çiftleşmemiş elektron içerirler ve ekstra enerjiye sahip olduklarından dolayı doğal olarak kararsızdırlar. Serbest radikaller, enerji yüklerini azaltmak için, vücuttaki belirli hücrelerle reaksiyona girerek, hücrelerin normal işleyiş yeteneklerine müdahale ederler ve yaşlanma süreci, kanser, aterosklerozu içeren değişik sağlık problemlerinde rol oynarlar.Antioksidanlar ise, vücudu zararlı serbest radikallere karşı korumaya yardımcı doğal maddelerdir ve bu maddeler yaşam için çok önemlidir. Bu nedenle bilimsel araştırmaların çoğu antioksidanlar üzerine yapılmaktadır.Bu çalışmamızda, menopozal semptomlar, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, göğüs ve prostat kanserleri, diyabet ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan fitoöstrojenler olan floridzin ve floretin'in antioksidan aktiviteleri tayin edildi.Bu çalışmada, floridzin ve floretin'in antioksidan aktiviteleri indirgeme gücü, DPPH radikal giderme aktivitesi, ABTS radikal giderme aktivitesi, DMPD radikal giderme aktivitesi ve Cuprac yöntemi gibi çeşitli antioksidan testler kullanılarak incelendi. Sonuçlar doğal ve sentetik antioksidanlar ile karşılaştırıldı. Floridzin ve floretin'in bütün testlerde antioksidan aktivite gösterdiği ve bu iki maddenin antioksidan maddeler olarak da kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Free radicals are highly active compounds that are created in the body during normal metabolic functions or introduced from the environment. These compounds contain one or more unpaired electron and are inherently unstable, since they have extra energy. To reduce their energy load, free radicals react with certain cells in the body, interfering with the cells? ability to function normally and play a role in different health problems, including the aging process, cancer and atherosclerosisAntioxidants, on the other hand, are natural molecules that help protect the body from harmful free radicals and these are very important for life. Due to this, most of scientific research is based on antioxidants.In this our research, we have established the antioxidant activities of phloridzin and phloretin of phytoestrogens which are used in menopausal symptoms, cardiovascular diseases, osteoporosis, breast and prostate cancers, diabetes and various diseases.In this study, some tests evaluated of phloridzin and phloretin to find out antioxidant activity. These tests are; reducing power, DPPH radical scavening, ABTS radical scavenging, DMPD radical scavenging activities and Cuprac assay. The results were compared to natural and synthetic antioxidants. It was determined that both phloridzin and phloretin show antioxidant activities in all tests. For reason, these two products could also be used as antioxidants.