Orman kadastrosunun güncel sorunları üzerinde hukuksal incelemeler
Legal studies on actual problems of forest cadastre
  1. Tez No: 305389
  2. Yazar: GÖKÇE GENÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Doğal kaynaklar arasında önemli bir yer tutan ormanlar, insan ihtiyaçları için yüzyıllardır kullanıldığı halde, bu değerli kaynağın korunması ve geliştirilmesi konusu çok daha yeni bir kavramdır. Özellikle günümüzdeki sürdürülebilir ormancılık anlayışından hareketle ormanların gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için öncelikle sınırlarının belirlenmesi ve korunması gerektiği açıktır.Dünya'da ve Türkiye'de, ormanların ve diğer tüm taşınmazların sınırlarının ve mülkiyetinin belirlenmesi kadastro ile sağlanmakta olup, kadastrosu yapılan taşınmazlar tapu siciline kaydedilerek güvence altına alınmaktadır. Ancak ülkemizde henüz ormanlar ve diğer taşınmazların tamamının kadastrosu yapılamamış ve tapu siciline kaydedilememiştir. Uzun yıllardır önemli bir sorun olarak görülen orman kadastrosu hakkında yasal düzenlemelerle birçok kez çözüm aranmış, ancak her çözüm yasası yeni birtakım sorunların doğmasına neden olmuştur. Günümüzde ise orman kadastrosu geçmişten gelen sorunlar yumağı içinde çözümlenmeyi beklemektedir.Bu doktora tez çalışmasında temelde geçmişten gelen orman kadastro sorunlarının ortaya konularak, günümüzde yaşanan sorunların tespit edilmesi ve bu sorunlara karşı geliştirilebilecek yeni çözüm önerilerinin ortaya konulması hedeflenmektedir. Çalışmada orman kadastrosunda yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin geliştirilmesinde uygulayıcıların da görüşlerinin alınması amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Bu amaca yönelik 2 farklı anket hazırlanmış olup, birincisi ?ilgili meslek grupları anketi? olarak adlandırılan ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) ve yargı mensuplarının cevapladığı ankettir. Diğeri ise halkın orman kadastrosu konusunda yaşadığı sorunların tespit edilmesi amacıyla hazırlanan yöre halkı anketidir. Anket sonuçları ile tespit edilen sonuçlara tezin bulgular kısmında yer verilmiş olup, ardından tezin tartışma ve sonuç bölümünde Türkiye'de orman kadastrosunun bir an önce tamamlanması için tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Forests, which occupy a significant place among natural resources, although they have been used for human necessities for centuries, are those that protection and development of such a valuable resource have been considered new concepts. Particularly, starting from sustainable forestry approach, it is apparent that to convey forest resources to future generations, their boundary delimitation and protection must be secured at the first stage.At global level and Countrywide the boundary limitation of both forestlands and all other immovable possessions are ensured land surveying and upon completion of those surveying they are secured by recording them into land register. However, land surveying work for both forestlands and other immovable possessions have not yet been completed and recorded in land register. To deal with forest land survey issue, which has been considered a serious problem for years, several laws have been enacted, however, each newly enacted law has posed new problems. At present forest land survey problem, which has its background coming from the past, is waiting for solution.In this study it is aimed to put forward forest land survey problems arise from past, to specify current problems and to make solutions for those problems. When carrying out the study a survey questionnaire has been completed to obtain the ideas and thoughts of implementers to figure out forest land survey problems and make a solution to it. To do this two separate questionnaires have been prepared; the first is ?relevant professional group questionnaire?, which was sent to General Directorate of Forestry and General Directorate of General Land Survey and members of judicial branches to get answer. The second is ?local people questionnaire? which aims figuring out the problems that local people and forest villagers have been faced with respect to forest land survey. The outcomes of those questionnaires have been included in the ?findings? section of the thesis and a series of recommendations have been made addressing the specified problems to complete forest land survey right away in Turkey.