Orman alanlarında madencilik amaçlı yolların değerlendirilmesi (Keşan yöresi örneği)
Evaluation of mining roads in forest areas (As a case study for Keşan province)
- Tez No: 305399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER MAKİNECİ, PROF. DR. MESUT HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir ülkenin doğal zenginlikleri olan madenler gerekliliği oranında işletilmelidir. Ancak çevreye zarar vermeyen bir madencilik faaliyeti gerçekleştirmek söz konusu değildir. Maden sahaları orman içi ve orman dışı alanlarda olabilir. Bu bağlamda söz konusu araştırma orman içi maden sahalarını kapsamaktadır. Madenlerin bulundukları yerde çıkarılma zorunluluğundan dolayı orman alanlarında da madencilik faaliyetlerine izin verilmektedir. Ülkemizdeki ormanların tamamına yakınının mülkiyeti devlete aittir. Özel ormanlar da yine devletin denetimi altında bulunmaktadır. Ülkemizde ormanların denetimi ve yetkileri Orman Genel Müdürlüğü'ne aittir. Dolayısıyla orman içindeki madenlerin çıkartılıp işletilmesi de Orman Genel Müdürlüğü'nün izni ile gerçekleşmektedir.Orman alanları içindeki madenlerin çıkarılıp işletilmesi veya çıkarılan ürünlerin pazara ulaştırılması için ulaşım yollarına gereksinim duyulmaktadır. ?Orman Sayılan Alanlarda Verilecek İzinler Hakkında Yönetmelik? ve ?Madencilik Faaliyetleri İzin Yönetmeliği?nde belirtildiği gibi, maden ruhsat sahibi arama ve işletme ruhsatı döneminde faaliyet göstereceği orman alanında mevcut yolları kullanabilmektedir. Ayrıca madencilik faaliyetinin gerçekleştirildiği orman alanlarında yol bulunmadığında, tesise ulaşım için yeni yol izinleri verilmektedir. Mevcut orman yol şebekelerine ilave yolların yapılması belirli bir bilimsel yaklaşım ve teknik çalışmanın yapılmasıyla mümkün olabileceği açık olarak görülmektedir. Zira doğaya yapılacak her türlü müdahale mevcut ekosistemi etkileyeceğinden ve müdahalenin yanlış yapılması durumunda telafisi mümkün olmayan sonuçları ortaya çıkarabileceği de açıktır.Türkiye'de mevcut maden ve orman yasaları gereği çok sayıda orman içinde maden işletme ruhsatı verilmektedir. Bunun sonucunda maden işletmeleri için çok sayıda ulaşım yollarına gereksinim duyulmaktadır. Bu yolların genel ormancılık amaçlarına da uygun olması zorunludur.Bu çalışmada orman içi maden sahalarında yapılan madencilik amaçlı yolların planlanması ve uygulaması aşamaları mevcut mevzuat ve uygulamalar çerçevesinde değerlendirilmiş ve amaca uygun, emniyetli ve ekonomik yolların ne şekilde yapılması konusunda ilkeler ve kriterler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Orman içi maden sahalarında madencilik amaçlı yapılan yolların mevcut orman yolları standartlarına uygunluk durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada çok sayıda orman içi maden sahalarının bulunması nedeniyle İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Keşan Orman İşletme Müdürlüğü orman sınırları içerisindeki maden sahaları uygulama alanı olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mines that are natural richness of a country, should operated in case of necessity. But it?s not possible to perform mining activity without environmental damage. Mining sites may be in the forest or non forest lands. In this context, the research about mine sites in forest lands. Due to the necessity of extracted of the mines where they are, mining activities were permitted in forest areas. Almost all of the forests belong to the state ownership in our country. Private forests are also under the control of the state. Supervision and authorization of forest belong to General Directorate of Forestry in Turkey. Therefore mining management operations in forests take place with the permission of the General Directorate of Forestry.Transportation is required processing and marketing of mines extracted in forest lands. Holder of mining license can use the existing roads during the prospection and mining period in forests according to ?Regulation on the Permits to be Granted in the Areas of Forest Nature? and ?Regulation on licensing of mining activities?. In addition, in case of absence the road in mining sites, construction of new roads permitted. It?s clear that, construction of additional roads may be possible with scientific approach and technical operations. Because of affecting the ecosystem every intervention to nature, improper activities may cause nonrecoverable damages.Too many mining licenses have been warranted depending on current forest and mining laws so, a large number of transportation routes are needed for mining activities. These roads also must comply with the general aims of forestry.In this study, planning and application of roads constructed for mining purposes in forest lands evaluated within the scope of current legislations and applications. Also, principles and criteria for expedient, confident and economic road construction exhibited. Suitability of roads constructed for mining purposes in forest lands compared with forest road standards evaluated.Mining sites in Keşan Forest District Directorate of İstanbul Forest Regional Directorate were chosen in the study because of having a large number of mining activities within the boundaries.