İskenderun körfezi ve yakın çevresi trol balıkçılığında hedef dışı av ve ıskarta
Bycatch and discard in trawl fisheries in and around iskenderun bay
  1. Tez No: 305398
  2. Yazar: EMRE YEMİŞKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kuzeydoğu Akdeniz'in önemli balıkçılık alanlarından olan İskenderun Körfezi ve yakın çevresinde 31 ? 110 m arasındaki farklı derinlik konturlarında gerçekleştirilen bu çalışma ile bölgede sürdürülen balıkçılık faaliyetleri sonucunda oluşan hedef dışı av durumu incelenmiştir. Bu kapsamda hedef dışı avı oluşturan türlerin kompozisyonu, dağılımları, bollukları ile ilgili bilgilere ulaşılmış ve toplam av içerisindeki oranları değerlendirilmiştir. Çalışmada toplam 99 balık, 6 Cephalapod, 11 Crustacea, 1 Echinoidea, 1 Stelleroidea ve 1 Clitellata türü elde edilmiştir. Örneklemeler de toplam yakalanan av miktarı 2717,093 kg ve ıskarta av miktarı da 1066,35 kg'dır. En fazla birim alanda yakalanan av miktarı Ağustos ayında 219 kg/ km?² ve minimum miktar ise Ekim ayında 65 kg/km?² olarak elde edilmiştir. Örneklemeler boyunca birim çabada toplam 56,48 kg.saat?¹ av elde edildiği hesaplanmıştır. Iskarta av miktarı 51,76 kg.saat?¹ (Ağustos) ile 11,76 kg.saat?¹ (Ekim) arasında değişmekte ve tüm örneklemeler ele alındığında ıskarta miktarının 22,2 kg.saat-1 olarak hesaplanmıştır. Çalışma süresince Equulites klunzingeri türü en yüksek bolluğa sahip balık türü olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study which was examined in different depth contours range from 31 to 110 m, in Iskenderun Bay. It is one of the important areas regarding to the Northeastern Mediterranean fisheries with its immediate surroundings. Discarding material with non-target fishing occurred a comprehensive data as a result of the fishing activities. Information about the composition, distribution and abundance of the species were obtained. During the study period, a total of 99 fishes, 6 Cephalopods, 11 Crustaceans, 1 Echinoidea, 1 Stelleroidea and 1 Clitellata were caught. Total catch was 2717,093 kg and of these 1066,35 kg were discarded. The maximum catch per swept area value was obtained in August (219 kg/km?²) and minimum value in October (6,5 kg/km?²). Catch per unit effort (CPUE) in bottom trawl fishery was calculated as 56,48 kg.h?¹. Average discards ranged 51,76 kg. h?¹ (August) and 11,76 kg. h?¹ (October) and mean value of discard portion was obtained 22,2 kg. h?¹. Equulites klunzingeri is found most abundance species among the other fish species in all sampling periods (%51).