Kara lahana (Brassica oleracea var. acephala) ve pazı (Beta vulgaris var. cicla) 'da kurşun ve çinko stresinin araştırılması
Investigation of lead and zinc stress in collards (Brassica olerace var. acephala) and chard ( Beta vulgaris var. cicla)
  1. Tez No: 305405
  2. Yazar: NALAN ŞAFAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada kurşun (Pb) ve çinko (Zn) stresinin Brassica oleracea var. acephala ve Beta vulgaris var. cicla üzerine etkileri araştırılmış, ve bitkilerdeki bu metallerin dağılımı ve birikimi incelenmiştir.Tohumlar çimlendirilerek Ingestad besi çözeltisi ile yetiştirilmiştir. Daha sonra, bitkilere 50 ve 200 ppm Zn ile 100 ve 400 ppm Pb uygulanmıştır. Ağır metal uygulaması sonucunda bitkide meydana gelen morfolojik değişiklikler fotoğraflandırılıp kayıt altına alınmıştır.Bitkilerin yapraklarından ekstreler alınarak spektrofotometrik yöntemlerle klorofil içeriği saptanmıştır. Ayrıca bitkilerin yaprak, gövde ve köklerinden atomik absorpsiyon spektrometresiyle Zn ve Pb miktarları belirlenmiştir.Sonuç olarak; Pb ağır metal uygulanan bitkilerin farklı organlarında aşırı miktarda birikim görülmemiştir. Diğer taraftan Zn ağır metal uygulanan bitkilerin köklerinde aşırı miktarda birikim görülmüştür. Uygulanan ağır metal türü ve konsantrasyonuna bağlı olarak, Brassica oleracea var. acephala ve Beta vulgaris var. cicla yapraklarında kloroz oluşmuştur. Buna ilaveten, her iki bitkinin taze ve kuru ağırlıkları ile klorofil miktarlarında azalmalar görülmüştür. Bu araştırmaya göre bu bitkilerin fazla miktarda Zn biriktirdiğinden dolayı Zn bakımından zengin topraklarda yetiştirilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of lead (Pb) and zinc (Zn) stress on Brassica oleracea var. acephala and Beta vulgaris var. cicla were investigated, and the distribution and accumulation of these metals were examined in plants.The seeds were germinated and grown with Ingested nutrient solution. Afterwards, the plants were treated with 50 and 200 ppm Zn and 100and 400 ppm Pb. The morphological changes which were seen on the plants after using heavy metals were photographed and registered.By taking extracts from the leaves of the plants, their chlorophyll contents were determined with spectrophotometric methods. Furthermore, the amounts of Zn and Pb in plants were determined by using atomic absorption spectrometer on their leaves, stems and roots.In conclusion, excessive amounts of accumulation was not observed in the different organes of Pb heavy metal treated plants. On the other hand, excessive amounts of accumulation was observed in the roots of Zn heavy metal treated plants. Depending on the heavy metal type and concentration, the chlorosis was observed in the leaves of Brassica oleracea var. acephala and Beta vulgaris var. cicla. In addition, reductions were observed on fresh and dry weights, and chlorophyll contents of both plants. According to the research it was concluded that these plants can be grown in soils which are rich in terms of zinc as they accumulated large amounts of Zn.