Kitosan - gümüş nanotaneciklerinin dezenfektan olarak üretimi ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Production of chitosan - silver nanoparticles and determination of their biological activity as disinfectant
  1. Tez No: 305418
  2. Yazar: ESRA DİLAVER ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YAŞAR, YRD. DOÇ. DR. SOLMAZ AKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada kitosan-gümüş nanotanecik kompozitinin antibakteriyel etkinliği incelenmiştir.Kitosan-gümüş nanotanecik kompoziti, 95 oC `de kitosanın NaOH çözelti ortamında AgNO3 çözeltisiyle karıştırılmasıyla elde edilmiştir. 0,02 M, 0,04 M ve 0,06 M AgNO3 kullanılarak farklı gümüş konsantrasyonlarına sahip kitosan-gümüş nanotanecik sentezi yapılmıştır. Daha sonra Geçirgen Elektron Mikroskobu (Transmission electron microscopy, TEM) , Ultraviyole (UV) Spektrometresi, X-Işını kırınım cihazı (X Ray difraktogramı (XRD)) ve Infrared (IR) Spektrometresi kullanılarak, kitosan-gümüş nanotanecik kompozitinin yapısı tanımlanmıştır.Yeni sentezlenmiş kitosan-gümüş nanotanecik kompozitinin antibakteriyel etkinliğinin testi için Escherichia coli (ATCC 25922), Acinetobacter baumannii (ATCC 19606), Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Enterococcus faecalis (ATCC 29212), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Streptococcus pneumoniae (ATCC 49619) bakterileri kullanılmıştır. Minimum inhibitör konsantrasyonu (Minimum Inhibitory Concentration, MIC) ile kompozitin biyolojik aktivitesi belirlenmiştir.Yapılan çalışmada, aynı konsantrasyonlardaki bileşenlerin, kompozit oluşturduklarında tek başlarına olduklarından daha fazla antibakteriyel aktiviteye sahip oldukları bulunmuştur. İşlenmemiş kitosana göre, antibakteriyel aktiviteyi önemli ölçüde arttırmak üzere kompozit içindeki metal nanotaneciklerin küçük bir yüzdesinin varlığının yeterli olduğu saptanmıştır. Ayrıca kompozit içindeki gümüş konsantrasyonu arttıkça tanecik boyutuyla birlikte antibakteriyel aktivitede de artışlar söz konusudur.
Özet (Çeviri)
İn this study the antibacterial properties of a novel chitosan- Ag-nanoparticle composite was investigated.Chitosan?AgNp composite was synthesized by adding AgNO3 and NaOH solution to chitosan solutions, by constant stirring at 95 °C. Different concentration (0,02 M, 0,04 M and 0,06 M ) of AgNO3 had been used for synthesis. Chitosan?AgNp composite was characterized by using TEM (Transmission electron microscopy), Infrared (IR), X-ray Diffraction (XRD) and Ultraviolet (UV).Escherichia coli (ATCC 25922), Acinetobacter baumannii (ATCC 19606), Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Enterococcus faecalis (ATCC 29212), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Streptococcus pneumoniae (ATCC 49619) were used for test the bactericidal efficiency of a novel synthesized chitosan?Ag-nanoparticle composite. The biological activity was determined as the minimum inhibitory concentration (MIC) of the composite.The composite was found to have significantly higher antimicrobial activity than its components at their respective concentrations. The presence of a small percentage of metal nanoparticles in the composite was enough to significantly enhance antibacteriyal activite as compared with that of non-processed chitosan. In addition, the concentration of silver in the composite antibacterial activity increases with increasing particle dimension in question.