Kitosan-gümüş nanopartikül yüklü doksorubisin'in karaciğer kanseri hücreleri üzerindeki terapötik etkinliğinin araştırılması
Investigation of the therapeutic effi̇cacy of chitosansilver nanoparticle-loaded doxorubicin on liver cancer cells
- Tez No: 940769
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nanobiyoteknoloji, antikanser ilaç dağıtımıyla ilgili sorunların çoğunun üstesinden gelmek için güvenilir bir yaklaşım olarak görülmektedir. Terapötiklerin ve terapötik nanoilaç dağıtım sistemlerinin geliştirilmesi, daha iyi bir tedavi ve ilaçların tek bir platformda verimli bir şekilde kontrollü salımı için çeşitli nanotaşıyıcılara ve aktif maddelere sahip olma gerekliliği olup, mevcut proje önerisinin araştırma konusudur. Terapötikler ve terapötik sistemler, ilaç yüklemenin yüksek etkinliği, yüksek hücresel alım, yüksek ilaç salımı ve minimum yan etkiler nedeniyle geleneksel kemoterapiye göre avantajlara sahiptir. Kitosan-Gümüş nanopartiküllerin (K-AgNP) sahip oldukları üstün özellikler sayesinde çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanımı araştırılmaktadır. Bu çalışma, K-AgNP yüklenmiş Doksorubisin'in (Dox) karaciğer kanseri hücreleri (HepG2) üzerindekisitotoksik, proliferatif ve apoptotik etkilerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmada, K-AgNP'nin sentezi ve karakterizasyonu sonrası, Dox yüklenmesi sağlanarak FITR, UV-Vis, XRD, SEM yöntemleri ile belirlenen yüklenmenin salınımı analiz edildi. Daha sonra elde edilen K-AgNP+Dox'un hücre canlılık analizi yapılarak inhibitör konsantrasyon belirlendi. Daha sonra IC50 değerinin altında iki tane (düşük ve yüksek) dozlarda terapotik doz belirlenerek uygulamalara başlandı. Tümuygulamalar için 24 ve 48 saatsürelik inkübasyon sürelerisağlandı ve elde edilen hücrelerden RT-PCR ve western blot yöntemiyle çeşitli gen ve protein ekspresyonları belirlendi. Elde edilen verilerin incelemesinde, K-AgNP+Dox'un IC50 değerinin 24h için 50µg/mL ve 48h için 30 µg/mL olduğu belirlendi. Elde edilen RNA örneklerinde AKT, PI3K, EGFR, BAX ve Bcl2 gen ekspresyonları belirlendi. Western blot analizinde de NFKB-p65, LC3, Beclin1, Bcl-2 ve Kaspaz3 proteinleri ekspresyon seviyeleri belirlendi. Çalışmamızın bulgularında, K-AgNP yüklenmiş Dox uygulamasının karaciğer kanseri hücrelerinin (HEPG2) proliferasyonunu önemli ölçüde engellediğini ve apoptotik yanıtlarını artırdığı belirlendi. Bu, Dox'un K-AgNP aracılı iletiminin, potansiyel olarak ilacın hedeflenen iletimini ve hücresel alımını artırarak, terapötik etkinliğini etkili bir şekilde iyileştirdiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Nanobiotechnology is seen as a reliable approach to overcome most of the problems related to anticancer drug delivery. The development of therapeutics and therapeutic nano-drug delivery systems is a necessity to have a variety of nanocarriers and active substances for better treatment and efficient controlled release of drugs on a single platform and is the research topic of the current project proposal. Therapeutics and therapeutic systems have advantages over conventional chemotherapy due to high efficiency of drug loading, high cellular uptake, high drug release and minimal side effects. The use of chitosan-silver nanoparticles (K-AgNPs) in the treatment of various cancer types is being investigated due to their superior properties. This study aims to investigate the cytotoxic, proliferative and apoptotic effects of K-AgNP loaded Doxorubicin (Dox) on liver cancer cells (HepG2). In the study, after the synthesis and characterisation of K-AgNP, Dox loading was provided and the release of the loading determined by FITR, UV-Vis, XRD, SEM methods was analysed. Then, cell viability analysis of the obtained K-AgNP+Dox was performed and inhibitory concentration was determined. Then, two therapeutic doses (low and high) under the IC50 value were determined and the applications were started. Incubation periods of 24 and 48 hours were provided for all applications and various gene and protein expressions were determined from the cells obtained by RT-PCR and western blot method. In the analysis of the data obtained, it was determined that the IC50 value of K-AgNP+Dox was 50 µg/mL for 24h and 30 µg/mL for 48h. AKT, PI3K, EGFR, BAX and Bcl2 gene expressions were determined in the obtained RNA samples. In Western blot analysis, the expression levels of NFKB-p65, LC3, Beclin1, Bcl-2 and Caspase-3 proteins were determined. The findings of our study revealed that administration of K-AgNP-loaded Dox significantly inhibited the proliferation of liver cancer cells (HEPG2) and enhanced their apoptotic response. This suggests that K-AgNP-mediated delivery of Dox effectively improves its therapeutic efficacy, potentially by enhancing targeted delivery and cellular uptake of the drug.