Farklı sayıda karboksil grubu içeren asitlerin reaktif ekstraksiyonu ve deneysel tasarımı
Reactive extraction of acids containing different numbers of carboxyl groups and experimental design
  1. Tez No: 462907
  2. Yazar: TAİS EVLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÇEHRELİ, YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SELİM AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Karboksilli asitler polimer, deterjan, kozmetik, gıda ve ilaç sanayiinde farklı amaçlarla yaygın olarak kullanılmaktadır. Karboksilli asitlerin çeşitli sentetik üretim metodları mevcut olmakla birlikte, özellikle ilaç ve gıda endüstrilerinde fermantasyon yöntemi ile üretilenleri tercih edilmektedir. Karboksilli asitler fermantasyon çözeltilerinde genellikle %10 dan daha seyreltik olarak bulunmaktadır. Karboksilik asitlerin hem fermantasyonla üretildikleri proseslerde ele geçen seyreltik çözeltilerinden, hemde atıksulardan geri kazanılması endüstriyel anlamda büyük önem taşımaktadır. Karboksilik asitlerin seyreltik sulu çözeltilerinden ayrılması için çeşitli ayrılma metotları mevcuttur ve reaktif ekstraksiyon da bunlardan biridir. Bu çalışmada asetik, malik ve sitrik asitin reaktif ekstraksiyonu incelenmiş ve farklı başlangıç amin ve asit konsantrasyonu, farklı karboksil grubuna sahip asit türü ve faz oranının ayırma üzerine etkisi deneysel olarak belirlenmiştir. Çalışmalarda oktil asetat seyreltici, tributil amin ise ekstraktan olarak kullanılmıştır. Yüzey merkezli merkezi kompozit deney tasarım yöntemi uygulanarak ekstraksiyon etkinliği ve incelenen parametreler arasındaki ilişkinin modeli ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Carboxylic acids are widely used in the food, beverage, pharmaceutical industries, cosmetics, and detergents. In the carboxylic acid production through fermentation processes, aqueous solutions of acid occur in the broth about in 10% (w/w) concentrations. Recovery and concentration of carboxylic acids, as well as separation of acid mixtures, have attracted a great interest of researchers, especially in connection with their recovery from fermentation broths, reaction mixtures and waste solutions. Several separation methods have been employed to remove carboxylic acids and reactive extraction is one of these. In this study, reactive extraction of acetic, malic and citric acid was investigated. The effect of initial amine and initial acid concentration, acid having different numbers of carboxyl group, and the phase ratio on the separation was determined experimentally. Octyl acetate was used as a diluent and tributyl amine was used as a extractant. The central composite experimental design method was applied to estimate the relationship between the extraction efficiency and the examined parameters.