Özel dershanelerin İlköğretim fen bilgisi eğitimindeki rolü ve önemi
The role and significance of the private courses in Elementary science education
  1. Tez No: 305468
  2. Yazar: BARIŞ ELBİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülkemizde, Anadolu ve Fen Liselerine sonrada üniversiteye hazırlanma süreci dershanelerin doğmasına ve yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Bu çalışmanın amacı, dershanelerin ilköğretim düzeyindeki Fen Bilgisi öğretimindeki yerini ve önemini, Fen Bilgisi öğretimine katkısını, devlet okullarıyla farklılıklarını belirlemektir.Çalışma örneklemini, İstanbul ili Bağcılar ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde bulunan iki ilköğretim okulunda öğrenip görüp dershaneye devam etmeyen ve İstanbul ili Bağcılar, Bakırköy, Fatih ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde bulunan dört özel dershanenin 8. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler arasından rastgele seçilen 150'şer kişilik iki grup öğrenci oluşturmaktadır. Yapılan alan araştırmasının örneklemini ise bahsi geçen dört özel dershaneye öğrenci gönderen 150 veli oluşturmaktadır. Öğrencilere uygulanan dershane öğretim anketi sonuçlarının frekans ve yüzde frekans değerleri hesaplanmış, özel dershanelerle devlet okulları arasında başarı düzeyleri açısından fark olup olmadığı ve öğrencilerin fen bilgisi dersi tutum puanları t-testi ile sınanmıştır. Velilere uygulanan ankette ise velilerin kurumlar hakkındaki kanaatleri, neden öğrencileri için bu kurumları seçtikleri, kurumların ne ölçüde ihtiyaçlarını karşıladıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerin çeşitli değişkenlere göre yorumlanması yapılarak hem veliler hemde eğitimciler için yararlanılabilir bir bilgiye ulaşılmaya çalışılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, özel dershanelere devam eden öğrencilerin, sadece okullara devam eden öğrencilerden daha yüksek fen başarısı ve fen bilgisine karşı daha pozitif tutum gösterdikleri görülmüştür. Bu başarının nedeni olarak ise, öğretmen faktörü, öğretim yöntem ve teknikleri, fiziki çevresel farklılıklar ve deneme sınavları gibi etmenler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Preparation process to Anatolian, Science high schools ant the universities has resulted in the birth and expansion of private courses in our country. The purpose of this study is to determine the private course?s role and importance in elementary science education, contribution to science teaching and differences with the state schools.Sample for this study consisted of two different groups that selected randomly from two states elementary school 8th grade students in district of Bağcılar and Gaziosmanpaşa/ Istanbul. Each group included 150 students, first group consist of students who do not attend any private schools and other group consists of students who attend four different special education institutions located in Bağcılar, Bakırköy, Fatih and Gaziosmanpaşa Districts. The sample of field research is composed of 150 parents who sent their children to the these private schools. The private schools teaching surveys? frequency and percentage values were calculated, t-test was used for check whether there is a difference in achievement levels of students who is attending the special teaching schools with students of state schools and attitude scores to the science education. Survey administered to parents is aimed to determine the parents' convictions about the schools, why they choose these private schools and what extent these schools have responded their expectations. Some interpretations of obtained data were made according the severel veriables and tried to reach useful information for both educaters and parents.According to the survey results; all students attending to private schools have higher science achievement and more positive attitudes towards science than who attends only state courses. The teacher factor, teaching methods and techniques, consideration such as differences in physical environment and test exams were determined as a source of this success.