Çin- Almanya denizyolu taşımacılığında Türkiye'nin konumunun analizi
The analysis of Turkey?s situation in maritime transportation between China and Germany
  1. Tez No: 305498
  2. Yazar: SİBEL BAYAR ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Dünya üzerinde uluslararası ticaretin %80'den fazlası denizyolu ile yapılmaktadır. Bu nedenle, denizyolu taşımacılığı uluslararası ticarette önemli bir konumdadır. Ayrıca, taşıma kolaylığı ve çeşitli avantajları nedeni ile konteyner taşımaları denizyolu taşımacılığında önemli olmaktadır. Hatta, layner taşımacılığının büyük bir kısmı konteyner taşımacılığı şeklindedir.Dünya ticaretindeki önemli ülkelere baktığımızda, Çin'in parlayan bir ülke olduğu görülmektedir. Özellikle Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasından sonra uluslararası taşımacılıkta önemli ülkelerden biri konumunda olup, ucuz işgücü nedeni ile ticarette tercih edilen bir ülke durumundadır. Bununla birlikte, Avrupa ülkeleri içinde en çok yatırımı yapan ülke Almanya'dır. Bu nedenle tezde, Çin- Almanya arası denizyolu taşımacılığı incelenmektedir.Türkiye, Avrupa- Asya ve Afrika ülkeleri açısından stratejik bir konumdadır. Bu nedenle, Türkiye'nin konumu Çin- Almanya arasındaki denizyolu taşımacılığında analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
More than 80 % of international trade is done by sea routes in the world. Therefore, maritime transportation has an important position in international trade. However, container shipments are important in maritime transportation, because of several advantages such as ease of transport. In fact, a large part of layner shipping forms container shipping.Looking at the improtant countries in world trade, China is seen as a shinning country. Especially after China joined World Trade Organization is one of the important countries in international transport and trade with the preferred position of a country because of cheap labor. However, Germany is the most investment?s country in European countries at China. Therefore, this thesis is examined maritime transportation between China and Germany.Turkey is a strategic location in terms of Europe, Asia and Africa. Therefore, Turkey?s position is analyzed for maritime transportation between China and Germany.