Türkiye'de deniz ulaştırmasında 2023 plan hedeflerine yönelik konteyner limanlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of container's ports for the 2023 plan targets through sea transportation in Turkey
  1. Tez No: 515095
  2. Yazar: AYHAN SALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Ulaşım, İşletme, Marine Science, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezin amacı; Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığının 2023 Plan Hedefleri Deniz Ulaştırması Perspektifi kapsamında Konteyner Limanlarımızın bu hedeflerin karşılanmasına yönelik yeterliliklerinin karşılaştırmalı olarak analizini yapmaktır. Konteyner Limanları Dünya Deniz Ulaştırmasında 20 Yüzyılın son çeyreğinde artan önemini 21. Yüzyılda Stratejik Dominant Liman türü olarak geliştirmiş ve diğer Liman türleri ancak destekleyici tür olarak gelişimlerine devam edebilmektedirler. Bu nedenle yeni gemi inşasında öne çıkan konteyner gemileri deniz ticaretinde 2000-2014 yılları arasında ortalama %7.3 artışla; kuru ve dökme yük gemilerinin artışına oranla liderliğine devam etmektedir. (Deniz Ticaret Odası,2014). Bu nedenle Türk Konteyner Limanlarında konum ve elleçlenen konteyner sayısında öne çıkan Ambarlı, Mersin ve planlanan verileriyle Çandarlı Konteyner Limanları dünyanın en Büyük 11 Konteyner Limanıyla AHP Analiziyle karşılaştırılarak ve hedef limanlar seviyesine ulaşabilmeleri için yapılması gereken işlemler belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu üç konteyner limanının SWOT analizi değerlendirmesi de yapılmıştır. Tezin giriş bölümünü takiben ikinci bölümde 2023 Plan Hedeflerine Yönelik Deniz Ulaştırmasını bu yönde etkileyebilecek hususlar incelenmiştir. Ulaşım sistemlerinin entegrasyonu ve karşılaştırmalı değerlendirilmesi maksadıyla üçüncü bölümde; Denizyolu Ulaşım Sistemi Özellikleri diğer ulaşım sistemleriyle birlikte ele alınmıştır. Dördüncü bölümde çok modlu Taşımacılık ile konteyner taşımacılığı ve ekipmanları incelenmesini takiben. beşinci bölümde dünyada konteyner taşımacılığı ve Türkiye'nin bu alandaki yeri değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde analitik model oluşturulması üzerinde durularak tezin hedefi olan 2023 Plan Hedefleri Deniz Ulaştırması Perspektifi kapsamında; Konteyner Limanlarımızın bu hedeflerin karşılanmasına yönelik yeterliliklerinin karşılaştırmalı olarak analizini yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda ; Öncelikli stratejik ulusal taşımacılık türünün konteyner taşımacılığı olacağı değerlendirmesi paralelinde konteyner taşımacılığının birbirine entegre modlar arası intermodal taşıma sistemi içinde en önemli taşıma yöntemi olarak önemini arttırarak sürdüreceği tespit edilmiştir, Konteyner limanlarımızın Ulusal/Uluslar arası Lojistik Merkezi olarak geliştirilmesi için dünyadaki başarılı örneklerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi sonucu; yapımı tüm entegre ulaşım sistemleriyle birlikte tamamlandığı takdirde Çandarlı Konteyner Limanı en uygun Ana(Hub) Konteyner Limanı olarak ortaya çıkmaktadır. Ambarlı Konteyner Limanı ise mevcut durumuyla Karadeniz yükleri için konumu çok uygun, boğaz girişinden önce ana gemiler aktarma yapabildiği bir limandır ve. çok önemli bir feeder hat olma potansiyeli vardır. Mersin Konteyner Limanı (MIP) ise yeni yatırımıyla büyük gemileri de almaya başlamıştır. Bu durumda Doğu Akdeniz'de önemli bir ana hub olma durumundadır.. Bu Çalışma neticesinde Trans-Avrupa Avrasya, Çin Tarihsel İpek Yolu Projesi Kuzey Afrika ve Akdeniz Mal İthalat/İhracat işlemlerini de kolaylaştıracak uygulamalarla işletilecek Türkiye Konteyner Limanlarının (özellikle Çandarlı, Ambarlı. Mersin); sadece Denizyolu Demiryolu, Havayolu, Karayolu Ulaştırmalarını kapsayan Lojistik Üsler değil, ekonomik sektörün tüm mal kalemlerini pozitif/negatif ilgilendirecek, değiştirecek ve geliştirecek can alıcı limanları olduğu değerlendirilmektedir. Bu konteyner limanları ; dünyanın 11 önde gelen limanı seviyesinde liman ekipmanlarıyla zenginleştirildiği, liman altyapıları geliştirildiği ve uluslararası liman işletmecileriyle ;bu üç konteyner limanının sürekli kullanılmasının sağlandığı yakın işbirliği tesis edildiği takdirde; Türkiye'nin Doğu Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu da Ekonomide Etkin Gelişmiş Ülke konumuna erişmesinde büyük ivme sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is; Is to make a comparative analysis of the competencies of Container Ports to meet these objectives within the context of the Ministry of Maritime Communication and Transport's 2023 Plan Objectives Sealing Perspective. Container Harbors In the last quarter of the 20th Century, Container Harbors have increased their importance as the Strategic Dominant Port in the 21st Century and other Ports can only continue to develop as supportive species. For this reason, the Container Vessels that stand out in the new ship are in the sea trade. Between 2000 and 2014 with an average increase of 7.3%; Dry and bulk cargo vessels. (Marine Sector Report, 2014). For this reason, Ambarlı, Mersin and planned data of Çorarlı Container Ports, which are prominent in the number of containers and containers handled in Turkish Container Ports, have been tried to be compared with the world's 11 largest Container Ports by AHP Analysis and to determine the operations to be done in order to reach the target ports level. SWOT analysis of these three container ports was also evaluated. Following the introduction of the thesis, in the second part, it was examined the possibility of affecting the Sea-Based Approach to the 2023 Plan Objectives. In the third chapter, for the integration and comparative evaluation of transportation systems; Seafreight Transportation System Features have been dealt with with other transportation systems. In the fourth chapter, following the examination of multi-modal transport and container transportation and equipments. In the fifth chapter, container transportation in the world and the location of Turkey in this area have been evaluated. In the sixth part, focusing on the formation of analytical model, the target of the thesis, the scope of the 2023 Plan Objectives Maritime Perspective; A comparative analysis of the competences of our Container Ports to meet these objectives As a result of this study; It has been determined that container transportation will continue to be important as the most important transportation method among the intermodal intermodal transportation systems in parallel with the evaluation of the priority strategic national transportation model as container transportation. As a consequence, it is evaluated comparatively with the successful examples in the world for the development of our container ports as National / International Logistics Center; Çandarlı Container Port emerges as the most convenient Hub Container Port if it is completed together with all the integrated transportation systems. The Ambarlı Container Port is a convenient port for the Black Sea freight and it is a port where the main ships can transfer before the entrance of the Bosphorus. There is a potential to be a very important feeder line. Mersin Container Port (MIP) has started to take big ships with its new investment. As a result of this study, Turkey Container Ports (especially Çandarlı, Ambarlı and Mersin) will be operated with applications to facilitate Trans-European Eurasia, China Historical Silk Road Project North Africa and Mediterranean Goods Imports . It is evaluated that it is crucial harbors to change, develop and improve all goods items of the economic sector, not just the Logistics Busses which include Sea Road Railway, Airway, Roadway Relations, positive / negative. These container ports; If the world is enriched with port equipment at 11 leading ports level, port infrastructure is developed, and close cooperation is provided by international port operators and the continuous use of these three container ports; It is estimated that Turkey can provide great momentum for accessing Eastern Europe, the Caucasus and the Middle East as an Economically Active Developed Country.