Kordon kanından elde edilen kök hücrelerin diferansiyasyonu, moleküler ve biyokimyasal analizleri.
Molecular and biochemical analysis, differantiation of stem cells derived from cord blood.
  1. Tez No: 305513
  2. Yazar: İDİL ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET RIFKI TOPÇUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kök hücre kavramı, bilim dünyasında özellikle farklı hastalıkların tedavisinde geniş spektrumda bir umut ışığı yaratması nedeniyle geniş yankı bulmuştur. Çeşitli hastalıkların kök hücrelerle tedavi yöntemlerinin kullanım sınırlarının belirlenmesi birçok araştırıcı gibi bizim de ilgimizi çekmiştir ve böyle bir tez konusu planlamamıza yol açmıştır.Canlı organizmalarda kök hücreler, embriyonik, fetal ve erişkin dokular içerisinde kendilerini yenileme ve farklılaşma yetenekleri bulunan en ilkel, özelleşmemiş hücrelerdir. Kök hücreler bu özellikleri sayesinde sayılarını sabit tutarlar ve gerekli olduğunda içinde bulundukları dokuların hücrelerine diferansiye olabilirler.Kök hücreler, diferansiyasyon yeteneklerine göre sınıflandırılırlar. Zigot ve erken blastomerler ekstraembriyonik hücre hatlarını da içeren bütün bir organizmayı oluşturan totipotent hücrelerdir. Pluripotent bir kök hücre, üç germ tabakasına ait bütün hücreleri meydana getirebilmekte, fakat ekstraembriyonik trofoblastı oluşturamamaktadır. Daha sınırlı olan multipotent kök hücreler, sadece spesifik dokuların hücrelerini meydana getirebilmektedir.Kök hücreler çeşitli kaynaklardan elde edilebilmektedir. Bu kaynaklardan biri de göbek kordon kanıdır. Günümüzde göbek kordon kanı (GKK) kök hücre (KH) çalışmalarına ilgi giderek artmaktadır. Bunun nedeni, GKK'nın, kemik iliği (Kİ), periferik kan (PK) ve yağ dokusu ile kıyaslandığında daha genç hücreleri içermesi, yaşayabilme yeteneklerinin yüksek olması gibi özelliklere sahip olmasıdır.Planlanan tez çalışmasında insan göbek kordon kanından izole edilen hücrelerin, kök hücre olduğunun saptanması, bu hücrelerin in vitro'da farklı ortamlarında yetiştirilerek, ortam şartlarına adaptasyonlarının belirlenmesi, kültür ortamında sürekliliğinin sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of stem cell has found a wide application due to creating a glimmer of hope at wide spectrum in the scientific world especially in the treatment of various diseases. Determining of the boundaries of the treatment methods of various diseases using stem cells have attracted our attention like many other researchers and also have led to planning such a thesis thopic.In living organisms, stem cells which have self-renewing and differentiation are the most primitive, unspecialized cells in embryonic, fetal or adult tissues. Stem cells with these properties keep their numbers constant and can differentiate in need into specific cells of the tissues where they located.Stem cells are classified according to their differentiation potential. The zygote and early blastomeres are totipotent stem cells that make up a full organism including extraembryonic lineages. A pluripotent stem cell can generate all cells of the three germ layers, but not the extraembryonic trophoblast. The more restricted multipotent stem cells only give rise to cells of a specific tissues.Stem cells can be obtained from various sources. One of these sources is also umbilical cord blood. The very promising features of cord blood stem cell studies have been attracting more and more interest nowadays. Compared to the well-known stem cell sources such as bone marrow, peripheral blood and adipose tissue, cord blood consists of younger cells with a higher survival ability.In the planned thesis study, it is aimed to determine stem cells isolated from umbilical cord blood, to grow these cells in vitro in different conditions, to determine adaptation of these different conditions and ensure continity of the culture media.