Malign melanom ve insan periferik kan lenfositlerindeki kromozom hasarları arasındaki ilişkinin araştırılması
An investigation of the relationship between malignant melanoma and chromosome damage in human peripheral blood lymphocytes
- Tez No: 305512
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ORTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Malign melanom cilt kanserleri arasında nadir görülmekle birlikte, prognozu kötü olan bir kanser çeşididir. Cilde rengini veren ve epidermisin bazal tabakasında bulunan melanosit hücrelerinin transformasyonu sonucu gelişir. Hastalığın gelişmesi genellikle 45 ile 55 yaşları arasında olmakla beraber artan yaş ile melanom riski artmaktadır. Bu artışta bireyin taşıdığı genetik özelliklerin yanında uzun yıllara bağlı iyileşmeyen yaralar, maruz kalınan kimyasallar, güneş ışığı veya iyonize radyasyon da etkilidir. Bu etkenlerin makromoleküllerde ve özellikle genetik materyalde meydana getirdiği hasarları ölçen yöntemlerden biri de mikronükleus (MN) tekniğidir.Bu projede, insan periferik kan lenfositlerinde mikronükleus oluşumu ile ölçülen kromozom hasarları ve lenfositlerin proliferatif etkinlikleri MN tekniği ile incelenip, malign melanom ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca lenfositlere toksik olmayan dozlarda hidrojen peroksit (H2O2) verilerek maruz kalınan oksidatif stresin duyarlı bireyleri ayırmadaki rolü incelenmiştir. Çevresel faktör ve diyet alışkanlıklarından bağımsız olarak oksidatif stresin sitolojik düzeydeki etkisinin daha anlamlı çalışılması sağlanmıştır.Bu çalışma, malign melanom teşhisi konmuş 15 kişilik hasta grubu ile aynı yaş grubunda olan 15 sağlıklı bireyden alınan periferik kan lenfositleri ile yapılmıştır. Her bir bireyin lenfositlerindeki spontan ve hidrojen peroksit (H2O2) stresi sonrası meydana gelen MN frekansları ve gruplar arasındaki karşılaştırmalar t-test ile yapılıp, doğal MN frekansları ve proliferatif indekslerin malign melanom ile ilişkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Malignant melanoma has been seen rarely in common and is a type of cancer which has a bad prognosis. It?s developed by transformation of melonocyte cells that are existed in the basal membrane of epidermis which gives color to the skin. Although the disease generally develops between the ages of 45 and 55, the incidence of disease increases with an increasing age. Unhealed wounds in years, exposure to chemicals, ionization radiation and ultraviolet radiation are also responsible for getting melanoma in addition to genetical properties of persons. Micronucleus (MN) is one of the technique which measures damages that are accuring in macromolecules and specially genetic material.In this study with human peripheral lymphocytes, the relationship between chromosome aberrations detected by the micronucleus method and proliferative effectiveness of these lymphocytes and malignant melanoma has been investigated. In addition, the role of oxidative stress in differentiating sensitive individuals after treating lymphocytes by a non-toxic doses of hydrogen peroxide (H2O2) was investigated. This provided a more meaningful study of oxidative stress on cytological level independent from environmental factors and diet habits.This study was performed with peripheral blood lymphocytes taken from 15 malignant melanoma patients and 15 healthy donors within similar age range. After applying t-test for the comparisons of spontaneous and hydrogen peroxide induced micronucleus frequencies for each individual and for the inter comparisons between the groups, the relationships of the measures of MN frequencies and proliferative indexes with malignant melanoma were evaluated.