İstanbul Boğazı'nda kıyı sürütme ağlarının (manyat) av verimi ve av kompozisyonu
Catch efficiency and catch composition of seine nets in the Istanbul Strait
  1. Tez No: 305543
  2. Yazar: UĞUR UZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. SAADET KARAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, 2009-2010 balıkçılık sezonunda İstanbul Boğaz'ında manyat avcılığında elde edilen türlerin kompozisyonu, ticari ve hedef dışı av oranları, birim av güçleri ve ekonomik türlerin boy dağılımları belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun yanında, kullanılan manyat ağının teknik özellikleri ve tekne özellikleri de ortaya çıkarılmıştır.Toplam 20 manyat operasyonu sonucunda, üç taksonomik gruba ait 26 kemikli balık (osteichthyes), 2 kabuklu (crustacea) ve 1 yumuşakça (mollusca) türü elde edilmiştir. En çok avlanan türlerin Mullus surmuletus, Trachurus trachurus ve Scorpaena porcus olduğu tespit edilmiştir. Hedef tür olan tekir balığının yanı sıra üç taksonomik gruba ait 28 farklı türün avlanıldığı tespit edilmiştir. Hedef dışı avın 13 adedinin ticari öneme sahip türlerden, 14 adedinin ticari olmayan türlerden ve bir adedinin ise tehlike altında olan bir türden oluştuğu saptanmıştır.Toplam av miktarının sayısal olarak % 77,5 ve ağırlıksal olarak % 65,9'u hedef av oluşturmaktadır. Hedef dışı avın oranı ise sayısal olarak % 22,5 ve ağırlıksal olarak % 34,1'dir. Hedef dışı avın içinde yer alan ve ticari değeri olan türlerin toplam av içerisindeki oranı ise % 31,3'dür. Balıkçının değerlendirmediği ıskarta av oranı ise % 2,8 olarak tespit edilmiştir.Bu çalışmada, İstanbul Boğazı'nda düşük av gücüne sahip balıkçılık filosuyla, küçük ölçekli olarak, sınırlı zaman ve alanda geleneksel olarak kullanılan manyat ağlarında, ıskarta av oranı düşük fakat avlanan ekonomik türlerin minimum yasal boy altındaki oranları yüksek bulunmuştur. Elde edilen bu değerler ekonomik türler üzerinde büyüme aşırı avcılığının yapıldığını göstermektedir. Bu yüzden de ekonomik yönden büyük kayıplar söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the certain characteristics of the species caught in the seine fishery in the Istanbul Strait in 2009-2010 fishing season such as catch compositions, commercial and non-target catch ratios, catch per unit efforts (CPUE) and the length distributions of the economic individuals. Futhermore, it was revealed that the technical features of the beach seine nets as well as the seine boat.From 20 beach seine operations, it was obtained the species belonging to three different taxonomic groups with 26 osteichthyes, 2 crustacea and 1 mollusca. It was determined that Mullus surmuletus, Trachurus trachurus and Scorpaena porcus were most caught and besides the red mullet which were target species, it was also determined that 28 different species belonging to the three taxonomic groups were also caught. Of all the non-target species, it was seen that 13 were commercial, 14 were non-commercial, and only one was under threat species.The total catch consist of the target species, which were 77,5 % in numbers and 65,9 % in weight, and the non target catch ratio was 22,5 % in numbers and 34,1 % in weight respectively. Of the total catch, the ratio of the commercial species in non target catch was 31,3 %. The ratio of the discard catch that the fishermen did not take into account was 2,8 %.In this study, it was found that the discard ratio in the beach seines together with the small-scale fleet having limited catch efforts in the Istanbul Strait was low but the ratios of the commercial species under the legal length size were high. It was clear from the data that the growth overfishing was seen in the commercial species. Therefore, this causes a huge economic loss.