Orman mühendisliğinde GPS (küresel yer belirleme sistemi) ölçmeleri
GPS (global positioning system) measurement in forestry engineering
- Tez No: 305542
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme Bilgisi ve Kadastro Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde Türkiye'de ormancılık çalışmalarında kullanılmak üzere üretilen altlıkların büyük bir çoğunluğunun elde edilmesinde yersel yöntemler kullanılmaktadır. Yersel yöntemler, gelişen teknolojik olanaklara paralel olarak gelişmekte ve geçmişte kullanılan mekanik yapıdaki ölçüm aletlerinin yerini bilgisayar destekli çalışan dijital sistemler almıştır. Konumsal verileri uydu bazlı olarak toplamak amacıyla geliştirilen küresel konum belirleme sistemleri bu teknolojide varılan en son basamaklardan biridir. Ormancılık amaçları doğrultusunda bu teknolojiden yararlanma olanaklarının incelenmiş olduğu bu çalışmada seçilen üç çalışma alanı üzerinden cihaz performansları irdelenmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde ormancılıkta GPS (küresel konum belirleme) kavramının yeri kısaca açıklanarak, tezin amacı ve kapsamı belirtilmiştir.İkinci bölümde orman ve ormancılık kavramları, küresel konum belirleme sistemleri ve bu sistemler ile ilintili kavramlar detaylı bir şekilde açıklanarak literatürdeki yeri belirtilmiştir.Üçüncü bölümde çalışmada kullanılan yazılım, donanım olanakları tanıtılarak, yapılacak çalışmalar kısaca açıklanmıştır.Çalışmanın bulgular bölümünde seçilen deneme alanları üzerinden çalışmada kullanılan sistemlerin performans testleri gerçekleştirilmiştir. Bununla alakalı olarak elde edilen noktasal veriler ve bu verilerden türetilen çizgisel ve alansal veriler bu bölümde sunulmuştur. GPS cihazları ile elde edilen veriler total station cihazı ile elde edilen veriler ile kıyaslanarak doğruluk analizleri gerçekleştirilmiştir.Tartışma ve sonuç kısmında elde edilen verilerin nasıl değerlendirilebileceği hakkında yorumlar ve önerilere yer verilmiştir.Sonuç olarak, yapılan bu çalışma ile ormancılık çalışmalarında GPS sistemlerinin kullanım alanları belirtilerek hangi sistemin hangi çalışmalar için daha uygun olacağı konusunda yol gösterici bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, in acquiring most of the pads which have been produced for foresty workouts, geodetic methods are used in Turkey. In parallel with the geodetic methods and the improving technological opportunities, the computer-aided digital systems have taken the place of the old style mechanical measurement devices. The global positioning systems which have been improved for collecting locational data, are one of the latest steps in this technology. In this work, in which the benefits of technology have been investigated towards foresty purposes, the device performances are examined via these three working areas.In the first section of this study, the concept of GPS (Global Positioning System) in foresty is explained and the purpose and content of thesis is stated.In the second section, the concepts of forest and foresty, global positioning systems and the concepts which are concerned with these systems, are explained in detail.In the third section, the software and hardware which are used in this study, are introduced and the general workouts are explained shortly.In the indications section of this study, the performance tests of systems which are used in trial ranges, are carried out. The point data which have been acquired featherbed, and the linear and regional data which have been acquired from those data, are presented in this section. The data that are acquired via GPS devices, are compared with the data that are acquired via total station device so that the accuracy analysis has been practiced.In the discussion and final section, the comments and advises about the assesment of all these data, take place. Eventually, with this study, the using areas of the GPS systems in foresty workouts are defined and it helps guiding which system suits which workout.As a result, the forestry activities in this study uses the GPS system which works by specifying the system for which guidance would be more appropriate information has been obtained.