Kıbrıs ve Helenik yayının kesişim bölgesinin sismik yansıma çalışmalarıyla incelenmesi
Seismic investigation of the junction zone of Cyprus and Hellenic arcs
- Tez No: 305550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK YALTIRAK, DOÇ. DR. DERMAN DONDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Marine Science, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
2007 yılında Doğu Akdeniz'de gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında çok kanallı sismik yansıma verileri toplanmıştır. Tez kapsamında bu verilerin bir kısmı olan Doğu Anaximander dağları, Antalya baseni ve Finike baseni civarına ait veriler, veri-işlem ve yorumlama için kullanılmıştır. Bölgenin çok karmaşık bir jeolojiye sahip olması, veri-işlem aşamalarını zorlaştırmıştır. Bu sebeple, bölge için tuz tektoniğinin hakim olduğu alanlara uygun veri-işlem adımları uygulanmaya çalışılmıştır. Messiniyen krizi sebebiyle bölgede tuzların varlığından bahsetmek mümkün olup mevcut sismik veriler de buna işaret etmektedir. Sismik veriler çalışma alanında genel olarak sıkışma tektoniği sonucu oluşan bindirme faylarının varlığını göstermektedir. Toplanan veriler ışığında bölgede belirgin olarak var olan kıvrım kuşakları, basenler ve denizaltı dağları gibi jeolojik olaylar, oluşumları, stratigrafik unsurları ve tektonik unsurları ile tanımlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multichannel seismic reflection data were collected in the Eastern Mediterranean in 2007. In this thesis, a part of seismic data consisting of Eastern Anaximander Mountains, Antalya Basin and Finike Basin were used for data proccessing and interpretation. Some special data proccessing methods related to salt tectonics were applied to data due to the complex geological structure of the area. Because of the Messinian salinity crysis, salt and evaporite structures exist in the area which are also evidenced by the seismic data. Multichannel seismic reflection data indicates thrust faults as a consequence of compressional tectonics. Interpretation of the seismic data revealed the existence of fold belts, basins and underwater mountains, which are defined using their geological situations, formation conditions, stratigraphic and tectonic elements.