p-Kloranilin ve S- , O- , ve O,S- nükleofillerden yeni sübstitüe benzokinon bileşiklerinin sentezi
The synthesis of new subsituted benzoquinone compounds from p- chloranil and S-, O- and O,S- nucleophiles
  1. Tez No: 305549
  2. Yazar: KADRİYE ÇAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, geniş bir uygulama alanına sahip olan kinon bileşiklerinde p-kloranilin S-, O-, ve O,S- nükleofilleri ile reaksiyonlarının incelenmesi ve bilinmeyen yeni tiyosübstitüe ve O- sübstitüe kinon bileşiklerinin sentezlenmesidir.Bu çalışmada, S-, O-, ve O,S- nükleofilleri ile halokinon bileşiklerinin çeşitli reaksiyonları sonucu yeni sübstitüe kinon bileşikleri sentezlendi. Yeni kinon bileşiklerinin sentezlenmesinde; başlangıç maddesi olarak 2,3,5,6-tetrakloro-1,4-benzokinon (p-kloranil) bileşiği kullanıldı.p-Kloranil (1) bileşiğinin 2-fenil etanol ile sentez yöntemi 1'e göre reaksiyonundan yeni 2,5-dikloro-3,6-difenetoksisiklohekza-2,5-dien-1,4-benzokinon (2) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin dekanol ile sentez yöntemi 1'e göre reaksiyonundan yeni 2,5-dikloro-3,6-bis(dekiloksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (3) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin oktanol ile sentez yöntemi 1'e göre reaksiyonundan yeni 2,5-dikloro-3,6-bis(oktiloksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (4) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin siklohekzanol ile sentez yöntemi 2'ye göre reaksiyonundan yeni 2,5-dikloro-3,6-bis(siklohekziloksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (5) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin etilenglikol monofenil eter ile sentez yöntemi 2'ye göre reaksiyonundan yeni 2,6-dikloro-3,5-bis(2-fenoksietoksi)-siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (6) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin dietilen glikol mono-n-hekzil eter ile sentez yöntemi 2'ye göre reaksiyonundan yeni 2,3,5-trikloro-6-(2-(2-(hekziloksi)etoksi)etoksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (7), 2,5-dikloro-3,6-bis(2-(2-(hekziloksi)etoksi)etoksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (8) ve 2,6-dikloro-3,5-bis(2-(2-(hekziloksi)etoksi)etoksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (9) bileşikleri sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin dietilen glikol monoetil eter ile sentez yöntemi 2'ye göre reaksiyonundan yeni 2,3,5-trikloro-6-(2-(2-(etoksietoksi)etoksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (10), 2,5-dikloro-3,6-bis(2-(2-(etoksietoksi)etoksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (11) ve 2,6-dikloro-3,5-bis(2-(2-(etoksietoksi)etoksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (12) bileşikleri sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin dietilen glikol monometileter ile sentez yöntemi 2'ye göre reaksiyonundan yeni 2,3,5-trikloro-6-(2-(2-(metoksietoksi)etoksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (13), bilinen 2,5-trikloro-3,6-bis(2-(2-(metoksietoksi)etoksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (14) ve 2,6-dikloro-3,5-bis(2-(2-(metoksietoksi)etoksi)siklohekza-2,5-dien-1,4-dion (15) bileşikleri sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin 1,6-hekzandiol ile sentez yöntemi 2'ye göre reaksiyonundan yeni 10,11-dikloro-2,3,4,5,6,7-hekzahidrobenzo-[b][1,4]-dioksesin-9,12-dion (16) ve 2,3,14,15-tetrakloro-6,7,8,9,10,11,18,19,20,21,22,23-dodekahidrodibenzo[b,l][1,4,11,14]tetraokzasikloisosin-1,4,13,16-tetraon (17) bileşikleri sentezlendi.p-Kloranil (1) bileşiğinin dietilen glikol ile sentez yöntemi 2'ye göre reaksiyonundan yeni 9,10-dikloro-2,3,5,6-tetrahidrobenzo[b][1,4,7]triokzonin-8,11-dion (18) ve 2,3,13,14-tetrakloro-6,7,9,10,17,18,20,21-oktahidrodibenzo[b,k][1,4,7,10,13,16]hekzaokzasiklooktadesin-1,4,12,15-tetraon (19) bileşikleri sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin 1,8-Dihidroksi-3,6-ditiyooktan ile sentez yöntemi 2'ye göre reaksiyonundan yeni 12,13-dikloro-2,3,5,6,8,9-hekzahidrobenzo[b][1,4,7,10]diokzaditiyasiklododesin-11,14-dion (20) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin bütil-3-merkaptopropiyonat ile sentez yöntemi 2'e göre reaksiyonundan yeni 2-((4-((3-butoksi-3-okzopropil)tiyo)-2,5-dikloro-3,6-diokzosiklohekza-1,4-dien-il)tiyo)etilpentaonat (21) bileşiği sentezlendi.Sentezlenen yeni kinon bileşikleri kromatografik yöntemlerle saflaştırıldı. Bu bileşiklerin yapıları mikroanaliz ve spektroskopik yöntemler (FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS) kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the reactions of quinone compounds which has a wide application area with some S-, O-, O,S- nucleophiles and to synthesize new thiosubstituted and O-substituted quinone compounds.In this study, the new substituted-quinone compounds were synthesized by the reactions of S-, O-, O,S- nucleophiles with haloquinones. 2,3,5,6-Tetrachloro-1,4-benzoquinone (p-chloranil) (1) was used as starting materials to synthesis of new quinone compounds.The new 2,5dichloro-3,6-phenethoxycyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (2) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with 2-phenylethanol according to synthesis method 1. The new 2,5dichloro-3,6-bis(decyloxy)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (3) compound was synthesized by reaction of p-chloranil (1) with 1-decanol according to the synthesis method 1. The new 2,5dichloro-3,6-bis(octyloxy)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (4) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with 1-octanol according to the synthesis method 1. The new 2,5dichloro-3,6-bis(cyclohexyloxy)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (5) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with cyclohexanol according to the synthesis method 1. The new 2,6-dichloro-3,5-bis(2-phenoxyethoxy)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (6) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with ethylene glycol monophenyl ether according to the synthesis method 2. The new 2,3,5-trichloro-6-(2-(2-(hexyloxy)ethoxy)ethoxy) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (7), 2,5-dichloro-3,6-bis(2-(2-(hexyloxy)ethoxy)ethoxy) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (8) and 2,6-dichloro-3,5-bis(2-(2-(hexyloxy)ethoxy)ethoxy) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (9) compounds were synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with diethyleneglycol mono-n-hexyl ether according to the synthesis method 2. The new 2,3,5-trichloro-6-(2-(2-ethoxyethoxy)ethoxy) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (10), 2,5-dichloro-3,6-bis(2-(2-(ethoxyethoxy)ethoxy) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (11) and 2,6-dichloro-3,5-bis(2-(2-(hexyloxy)ethoxy)ethoxy) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (12) compounds were synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with diethyleneglycol monoethyl ether according to synthesis method 2. The new 2,3,5-trichloro-6-(2-(2-metoxyethoxy)ethoxy) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (13), known 2,5dichloro-3,6-bis(2-(2-methoxyethoxy)ethoxy) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (14) and unknown new 2,6-dichloro-3,5-bis(2-(2-methoxyethoxy)ethoxy) cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (15) compounds were synthesized by reaction of p-chloranil (1) with diethyleneglycol monomethyl ether according to synthesis method 2. The new 2-chloro-3,5,6-tris(cyclopentylthio)cyclohexa-2,5-diene-1,4-dione (16) and 2,3,14,15-tetrachloro-6,7,8,9,10,11,18,19,20,21,22,23-dodecahydrodibenzo[b,l][1,4,11,14]tetraoxacycloicosine-1,4,13,16-teraone (17) compounds were synthesized by reaction of p-chloranil (1) with 1,6-hexanediol according to synthesis method 2. Unknown new 9,10-dichloro-2,3,5,6-tetrahydobenzo[b][1,4,7]trioxonine-8,11-dione (18) and 2,3,13,14-tetrachloro-6,7,9,10,17,18,20,21-octahydodibenzo[b,k][1,4,7,10,13,16]hexaoxacyclooctadecine-1,4,12,15-tetradione (19) compounds were synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with diethylene glycol according to synthesis method 2. The new 12,13-dichloro-2,3,5,6,8,9-hexahydobenzo[b][1,4,7,10]dioxadithiacyclododecine-11,14-dione (20) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with 1,8-dihydroxy-3,6-dithiaoctane according to the synthesis method 2. The new 2-((4-((3-butoxy-3-oxopropyl)thio)-2,5-dichloro-3,6-dioxocyclohexa-1,4-dien-1-yl)thio)ethylpentanoate (21) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with butyl-3-mercaptopropionate according to the synthesis method 1.The novel synthesized quinone compounds were purified by chromatographic methods. The structures of compounds were determined by using micro analysis and spectroscopic methods (FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS).