Alışılmış ve inverter tipi mıg/mag kaynak makinaları ile yapılan kaynak dikişlerinin çeşitli yönleri ile karşılaştırılması
A comparison of different characteristics of weld beats performed by usual and inverter mig/mag welding machines
- Tez No: 305554
- Danışmanlar: PROF. DR. R. SAMİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında Terbay Makina'da kullanılmakta olan alışılmış tipte kaynak makinası ve yeni nesil inverter tipte kaynak makinası ile mekanizasyon kullanılarak yapılan alın kaynağı ve köşe kaynağına ait kaynak dikişlerinin karşılaştırması yapılmıştır. Kaynak dikişleri üzerindeki operatör faktörünü ortadan kaldırabilmek için robot kullanılmıştır. Önce, inverter tipte kaynak makinası malzeme kalınlığı olan 10 mm ve malzeme tipi seçilerek ayarlanmıştır. Bu makinadaki parametreler kaynak esnasında makinanın kendi göstergelerinden tespit edilerek alışılmış tipte kaynak makinasına uygulanmıştır. Kaynak dikişlerini karşılaştırabilmek için tahribatsız muayene yöntemlerinden gözle muayene, penetrant testi, yapılmıştır. Her iki tipte makine ile yapılan kaynak dikişlerinin kaynak profilleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Hazırlanan numuneler TS 9913 EN 1043-1 standardına uygun olarak işaretlenerek mikro vickers sertlik ölçümleri yapılmıştır. Esas metal, ısı tesiri altında kalan bölge ve kaynak dolgusuna ait sertlik değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to compare welt beats of butt weld and fillet weld performed by using ordinary MIG/MAG welding machine and new generation inverter MIG/MAG welding machine with mechanization at Terbay Machinery. The mechanization was used in order to remove the effect of operator on weld beats. Firstly, the inverter welding machine was adjusted by selecting the types of materials and thickness of material as 10 mm. The parameters of this machine were detected from the display screen during the process of welding and used in the ordinary welding machine. In order to compare the weld beats, two types of nondestructive inspection methods, namely penetration test and eyes inspection were conducted. The profiles of weld beats performed by using both types of machines were examined in detail. The samples were marked with respect to TS 9913 EN 1043-1 Standard and micro vickers hardness of these samples were measured. The hardness values of the main metal, the region under the heat effect and welding batch were detected.