Measurement and analysis of gsm base station for human health factors
İnsan sağlığı faktörleri açısından gsm baz istasyonları ölçüm ve analizi
  1. Tez No: 305555
  2. Yazar: DİDEM DEMİRKILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gündelik hayatta kullanımı gün geçtikçe artan cep telefonları ve bunlara bağlı baz istasyonları kaygı uyandıran elektromanyetik alan kaynakları olarak gösterilmektedir. Bu düşünceler halk sağlığı üzerinde kayda değer endişelere sebep olmaktadır. Bu endişeleri gidermek amacıyla bazı ülkelerde bağımsız kurumlar tarafından elektromanyetik alan ölçümleri yapılmaktadır. Türkiye'de henüz böyle geniş çağlı ve uzun süreli bir çalışma yapılmamıştır. (Yunanistan'da ?Hermes?, Portekiz'de ?monIT?, Yeni Zellanda'da ?National Radiation Laboratory? v.b.)Operatörler tarafından kullanılan üç temel baz istasyonu kurulum modeli vardır: Binaüstü, kule ve binaiçi kurulumları. Her kurulum modeline göre, elektromanyetik dalgalar ve SAR (özgül soğurma oranı) hesaplamalarına direkt olarak etkiyen anten kazancı ve güç kullanımı vardır. Elektromanyetik radyasyon seviyeleri tüm dünyada, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), ICNIRP (Uluslararası İyonize Olmayan Radrasyon Koruma Komisyonu) v.b. organizasyonlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu belirlenmektedir.Bu çalışmada, baz istasyon antenlerinin sebep olduğu elektrik alanın Türkiye ulusal elektromanyetik alan standartlarına göre değişimi çeşitli ölçümlerle incelenmiştir. Bu amaçla, iki saniye zaman aralığı kullanılarak farklı günlerde ve uzun sureli olarak elektrik alan ölçümü kesintisiz olarak yapılmış ve farklı kaynakların da baz istasyonu ölçümleri verilerek incelenmiştir.Yapılan ölçüm sonuçlara ve analizlere göre, ölçülen baz istasyonu sinyalinin gün boyunca 4dB civarında bir değişim gösterdiği ve her baz istasyonunun farklı kurulum parametlerine sahip olduğundan dolayı birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmesi gerektiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing use of cellular phones and associated base stations in people?s daily life have been considered as perturbed electromagnetic field sources recently. These considerations cause remarkable concerns on public health. For eliminating these concerns, many electromagnetic field measurements have been realized by independent foundations in some countries (?Hermes?, Greece; ?monIT?, Portugal; ?National Radiation Laboratory?, New Zealand etc.). There has been no similar wide range and long studies in Turkey, yet.There are three basic base station installation types used by operators: Roof-top, tower and in-building solutions. Each type has different antenna gain and power usages which directly affect radiation of base station and Specific Absorption Rate (SAR). Radiation levels are limited at all around the world by researches by organizations and commissions like World Health Organization (WHO), International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP) etc. In this study, the daily variation of electric field caused by several base station antennas according to national limitations in Turkey was investigated in several measurements. For this purpose, continuous electric field measurements with two seconds intervals were occurred at different days and long time periods and several measurement data was given as reference to other base station types.According to measurement results and analyses, it is observed that, the measured signal from the base station may change about 4dB during the day and each station should be evaluated independently because of installation parameters can be different.