Auto-measurement for stent graft & virtual post stent endovascular evaluation of EVAR
Stent için otomatik ölçümleme ve sanal damariçi stent uygulaması sonrası değerlendirme
  1. Tez No: 305564
  2. Yazar: HULUSİ BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP KUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilgisayar sistemlerinin kullanımı, hayatın her alanını etkilediği gibi sağlık alanını da etkilemiştir. Tıbbi teşhiste hastanın anatomic ve patolojik özellikleri hakkında detaylı bilgi edinmek önem arz etmektedir. Tıbbi görüntüleme hastanın anatomisini üç boyutlu olarak sunarak bu sorunun üstesinden gelinmesine yardımcı olmaktadır.Bu tez, abdominal aort anevrizması için uygun stent belirlenmesi ve anevrizmanın stent tedavisi öncesi ve sonrası durumunun incelenmesi için uzmanlara yardımcı olacak tıbbi görüntüleme platformu ve ölçüm metodları sunmaktadır. Anevrizmaya uygun stent seçimi aort ve anevrizmaya ait ölçümlerin doğru olarak alınmasına bağlıdır. Uygulama platformu, oluşturulmuş üç boyutlu model üzerinde çeşitli ölçüm yöntemleri sunmaktadır.Bu çalışmada, yaygın bölütleme ve modelleme yöntemleri ile bilgisayarlı tomografi resimlerinden üç boyutlu anevrizma modelini olusturmak için bir sistem sunulmaktadır. Çalışma, EVAR operasyonu için uygun stent seçimi ve operasyon sonrası hastanın takibi için gerekli aort boyun açısı ve anevrizma uzunluğu gibi kritik ölçümlerin güvenilir biçimde elde edilmesinde katkı sağlamaktadır.Sistemin tutarlılığını test etmek için veri modelleri üzerinde çeşitli değerlendirme metodları uygulanmıştır. Sonuçlar sistemin yüksek bir güvenilirliğe sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The use of computer systems has influenced every area of the society including medical. In medical diagnosis, it is highly desirable to have detailed information on the anatomical and pathological features of the patient as possible. Medical visualization can help to overcome this problem by providing a 3D representation of the patient?s anatomy.This thesis introduces a medical visualization platform and measurement methods to help physicians in determining appropriate stent grafts for abdominal aortic aneurysms and diagnosing the aneurysm before and after stent graft repair. Selection of an appropriate stent graft for the aneurysm requires accurate measurements of the aorta and the aneurysm. Platform provides various measurement capabilities on a generated 3D model of the aorta.In this study, a system is proposed which generates 3D model of the aneurysm from computer tomography images using common segmentation and modeling methods. System provides measurement methods to gather crucial measurements such as aortic neck angulations and aneurysm length before EVAR operation for appropriate stent selection.Several evaluation methods were performed on the data models to verify the accuracy of the system. The results showed that the system has a high reliability.