Electric, magnetic and elastic waves in anisotropic materials
İsotropik olmayan materyallerde elektrik, manyetik ve elastik dalgalar
- Tez No: 305563
- Danışmanlar: PROF. DR. VALERY YAKHNO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu tezde isotropik olmayan kristaller ile yarı kristallerde ve isotropik olmayanmateryallerde elastodinamğin ve elektromagnetodinamiklerin temel çözümlerinibulmak içiin yeni metodlar sunulmuştur. Bu metodlar uzay değis¸kenlerine göreFourier dönüşümlerine ve bazı matris hesaplamalarına dayanır. Metodların doğruluğuhesaplamalı örneklere dayanarak gösterilmiştir. Kristallerde, yarı kristallerde,elektriksel ve manyetiksel isotropik olmayan materyallerde nokta kaynaktan doğanelastik, manyetik ve elektrik dalgaların simülasyonları elde edilmiştir. Ayrıcaelektromagnetoelastik sisteminin basşangıç değer problemini çöozmek için yeni birmetod önerilmiştir. Bu başlangıç değer probleminin çözümüyle ilgili varlık ve teklikteoremlerinin ispatları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis new methods for the fundamental solutions of elastodynamicsof anisotropic crystals, quasicrystals and fundamental solutions ofelectromagnetodynamics of anisotropic materials are suggested. These methodsare based on the Fourier transformation with respect to space variables and somematrix computations. Robustness of the methods are confirmed by computationalexamples. Simulation of elastic, electric and magnetic waves arising from pulsepoint sources in crystals and quasicrystals, electrically and magnetically anisotropicmaterials are obtained. Moreover, a new method for solving the initial value problemfor the system of electromagnetoelasticity is proposed and theorems about existenceand uniqueness of the solution of the initial value problem are proved.