Physical pain in user-product interaction
Kullanıcı-ürün etkileşiminde fiziksel acı
- Tez No: 305585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OWAİN PEDGLEY, UZMAN MARC TASSOUL, YRD. DOÇ. DR. MARİEKE SONNEVELD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mühendislik Bilimleri, Industrial Design, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tasarım disiplini, çokdisiplinli doğasından beslenerek, kullanıcılara daha iyi biryaşam sağlamayı amaçlar. Bu amaç doğrultusunda ürünlerle etkileşimin güvenli,kullanılabilir ve zevkli olması öngörülür. Dolayısıyla, fiziksel acıdan her zamankaçınılmıştır. Ancak, fiziksel acı günlük hayatta sadece kaçınılan değil, aynızamanda -bilinçli ya da bilinçsizce- kullanılan ve faydalanılan bir kavramolagelmiştir. Örneğin, işlevsel ve/veya hedonik amaçlar doğrultusunda kullanılabilir.Bu çalışmanın odağında bu tip `kullanılan' fiziksel acı deneyimlerinin, ürün tasarımıile ilişkilendirilerek, araştırılması vardır. Diğer bir deyişle, ürün deneyimitasarımlarının kullanıcıyı fiziksel acıdan kaçınmak yerine, onu kullanabilmeye teşviketmesi sorgulanmaktadır. Yani, bu çalışmanın amacı kullanıcı-ürün etkileşimindekiacı deneyiminin yapısını anlamak ve fiziksel acının ürün tasarımında kaçınılan yerinefaydalanılan bir kavram olarak inşa edilmesine yönelik bir söylem ortaya koymaktır.Dolayısıyla, çalışmanın kapsamı şu ana dek yapılmış fiziksel acı ve ürün tasarımıkonulu çalışmalardan bu yönüyle ayrışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main focus of the multidisciplinary nature of design is to provide users a betterlife in terms of enabling the products to be safe, usable and pleasurable to use.Therefore, physical pain is always avoided. However, physical pain is involved inour daily lives, not only as an avoided concept, but also as a constructive concept.It is used for functional or hedonic purposes; whether consciously or not. Thefocus in this research is exploring these `used? pains, and their relations to productdesign; in other words, how products are (or how they may be) used ormanipulated to use pain instead of avoiding it. Eventually, the aim is to map thepain experience as a constructive element of experience and to come up with astatement for the usage of physical pain in product design as a beneficial tool,instead of just being a tool for pleasure as it has been used in product design tillnow.In order to explore the pain experience with products, a contexmapping study anda focus group study have been done. The phenomena of `good, transitional andbad pain? were introduced. Following this, pain experience with products model wasproposed utilizing the results of the studies and for the exploration of theimplementation of the model in practicum, a generative session study to obtaininitial design ideas was done. Ürün-kullanıcı etkileşiminde fiziksel acı deneyimi bağlamının algılanabilmesi vearaştırılabilmesi amacıyla, ilk iki çalışma olan bağlam eşleştirme ve odak grupçalışmaları yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonrasında, `iyi, geçişsel ve kötüacı? kavramları sunulmuştur. Analizlere bu kavramların da dâhil edilmesiyle,kullanıcı-ürün etkileşiminde acı deneyimi modeli geliştirilmiştir. Bu modelin, pratiktasarım sürecinde kullanılmasının araştırılması amacıyla üçüncü çalışma olankatılımcı tasarım grup çalışması yapılmıştır. Bu çalışma ile, kullanıcı-ürünetkileşiminde acı deneyimi modeli kullanılarak oluşturulabilecek öncül tasarımfikirleri ortaya konulmuştur.